Dobré noviny
Vodný mlyn na rieke Rimava je najstarším v regióne
TASR
TASR

Vodný mlyn na rieke Rimava je najstarším v regióne

V rokoch 2008-2010 prešiel mlyn najrozsiahlejšou rekonštrukciou od čias, keď bol naposledy prestavaný a zmodernizovaný.

Na snímke altánok a informačná tabuľa o dejinách mlynárstva pri vodnom mlyne vo Veľkých Teriakovciach v okrese Rimavská Sobota dňa 5. apríla 2016. Foto: TASR - Branislav Caban
 

Veľké Teriakovce 5. apríla (TASR) – Vodný mlyn v obci Veľké Teriakovce v Rimavskosobotskom okrese bol v minuloročnom internetovom hlasovaní 12 Naj zvolený za tretiu najzaujímavejšiu pozoruhodnosť regiónu Malohont. Podľa slov Henriety Struhárovej zo združenia Mikroregión Rimava a Rimavica, ktoré hlasovanie organizovalo, ide o najstarší dodnes zachovaný mlyn v Malohonte a jediný v celom regióne Gemer-Malohont, ktorý je zapísaný v Ústrednom zozname nehnuteľných kultúrnych pamiatok SR. Stojí už viac ako 215 rokov a z toho na účel, pre ktorý bol postavený, slúžil viac než 160 rokov.

V súčasnosti je vodný mlyn využívaný ako regionálne múzeum tradičných spôsobov obživy našich predkov s dôrazom na roľníctvo, mlynárstvo a tradičné remeslá. „Jeho neprehliadnuteľnou dominantou je zachovaná časť technológie na mletie múky, ktorá je doplnená o zbierku starých predmetov a náradia, ktorými prispeli desiatky ľudí z Veľkých Teriakoviec a okolitých obcí i miest. Okrem toho sa v mlyne nachádza aj stála výstava remesiel ako hrnčiarstvo, tkanie, výroba košíkov, rezbárstvo a výroba kyjatických hračiek,“ priblížila Struhárová.

Mlyn ožíva najmä počas letnej sezóny rôznymi podujatiami. „Sú to napríklad večerné prehliadky s divadelným predstavením, tvorivé dielne, Slivkové hody, výstavy či Medové Vianoce,“ konkretizovala Struhárová s tým, že pravidelnosťou sa stali prehliadky mlyna so sprievodom pre materské, základné a stredné školy, ale aj organizované skupiny návštevníkov.

Ako ďalej spomenula, mlyn je verejnosti prístupný len počas letnej sezóny máj - október, a to počas podujatí alebo prehliadok, na ktoré je potrebné vopred sa objednať. „Prehliadky zabezpečujú dobrovoľníci občianskeho združenia (OZ) Ozveny v pracovných dňoch v čase od 09.00 h do 16.00 h. V prípade záujmu zabezpečia prehliadku mlyna aj mimo pracovných dní, respektíve mimo uvedeného času, a to pre minimálne 10 osôb,“ dodala.

Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach bol postavený okolo roku 1800 na pravom brehu rieky Rimavy. Pôvodne ho poháňalo mlynské koleso, ktoré v roku 1917 v rámci rozsiahlej modernizácie nahradila vodná turbína. Posledný zachovaný záznam o fungujúcom mlyne je z roku 1959. „Podľa slov Júliusa Bubelínyho, posledného mlynára, sa tu mlelo až do roku 1961 a ďalších päť rokov využívalo priestory mlyna miestne roľnícke družstvo na šrotovanie. Potom viac ako 40 rokov chátral,“ povedala Struhárová.

V rokoch 2008-2010 prešiel mlyn najrozsiahlejšou rekonštrukciou od čias, keď bol naposledy prestavaný a zmodernizovaný. „O začiatok jeho novej histórie sa postarali dobrovoľníci a pracovníci OZ Ozveny so sídlom v Hrachove, a to vďaka finančnej podpore z EHP a Nórskeho finančného mechanizmu,“ zakončila.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…