Dobré noviny
M. KRASŇANSKÝ: Pekná cesta znamená aj to, že sa tam človek nezabije
TASR
TASR

M. KRASŇANSKÝ: Pekná cesta znamená aj to, že sa tam človek nezabije

Mladá lezecká špička bude na multimediálnej prezentácii rozprávať aj o tom, ako sa dá vykreovať lezecká línia a preraziť až na vrchol.

Na snímke horolezec Martin Krasňanský počas tlačovej konferencie k pripravovanému festivalu Hory a mesto, 23. marca 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian
 

Bratislava 7. apríla (TASR) - Dve významné expedície slovenských lezcov, ktoré zaznamenali úspešné prvovýstupy, predstavuje v Bratislave 17. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto (6. - 10. 4.). Trojica horolezcov Jozef Krištoffy - Martin Krasňanský - Vlado Linek priblíži svoj januárový prvovýstup najťažšej voľnej línie v patagónskej oblasti Cochamo v Chile. "Patagónia je v celom svete pojem sám o sebe - divoká príroda, extrémne náročné počasie, jedny z najťažších skalných stien sveta," predstavil Martin Krasňanský oblasť, v ktorej Slováci zanechali svoju stopu.

"Budeme rozprávať o tom, aké to je vôbec byť mimo civilizácie vyše mesiaca, ako je nastavená denná rutina - vstávam ráno o piatej, idem do steny, zavesím sa do nejakých 500 metrov, snažím sa vyrovnať s úplne novým terénom, kadiaľ sa ešte nikomu nepodarilo preliezť," povedal Krasňanský pre TASR k multimediálnej prezentácii, na ktorej bude mladá lezecká špička rozprávať aj o tom, ako sa dá vykreovať lezecká línia a preraziť až na vrchol.

Trojica sa v severnej Patagónii prebíjala terénom, ktorý bol veľmi ťažko zaistiteľný. "Bolo tam veľmi málo možností na zaistenie, v rámci bezpečnosti pri lezení to veľakrát bolo na hrane pádov. Neskôr sa nám túto cestu podarilo preliezť opäť, mali sme ju už predpripravenú, poznali sme jej dĺžky, každý člen nášho tímu ich preliezol voľne - bez pádu," vysvetlil "spoluautor" prvej slovenskej línie v oblasti Cochamo v Chile.

"Pokúsili sme sa urobiť cestu, ktorá bude bezpečná a stále dosť fyzicky aj psychicky náročná, ale nebude to niečo také, kde by človeku skutočne hrozila smrť. Chceli sme, aby tá cesta bola pekná, pre nás atribút pekná znamená aj to, že človek sa tam nezabije," podčiarkol 33-ročný Krasňanský s tým, že úspešný tím slovenských lezcov dostal na svoj športový výkon tiež spätnú väzbu z chilského lezeckého časopisu. "Zhodnotil to, že zatiaľ je to svojou náročnosťou najťažšia cesta viacdĺžková vo veľkých stenách v Chile," dodal k prvovýstupu nazvanom El Condor Pasa (Let kondora) klasifikácie 8b v severozápadnej stene Trinidad Central.

S ľadovcami a trhlinami si na svojej expedícii museli poradiť Ján Smoleň a Michal Sabovčík v južnej Patagónii na argentínskej strane, kde sa im podaril prvovýstup na Cerro Fitz Roy. Ich multimediálna prezentácia bude nielen o novej slovenskej 13-dĺžkovej ceste s názvom Asado, o ktorej píše aj známy lezecký portál Planet Mountain.

Blok nazvaný Slovenská Patagónia štartuje na festivale Hory a mesto v multiplexe Cinema City v Auparku dnes o 20.00 hodine.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…