Dobré noviny
Nemajú vás ľudia radi? Toto môže byť jedna z príčin
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Nemajú vás ľudia radi? Toto môže byť jedna z príčin

Nie každý si dáva na gramatike záležať.
Nie každý si dáva na gramatike záležať. — Foto: Facebook/Gramatickí Nacisti

Nemusíte patriť k všeobecne obľúbeným typom, ktoré sa dokážu veľmi rýchlo spriateliť s kýmkoľvek. No mohli by ste si aspoň držať pri sebe ľudí, ktorí sú vo vašom okolí. Existuje totiž jedna vec, kvôli ktorej sa môžete stať veľmi rýchlo otravným.

Nikto nie je dokonalý a obzvlášť to platí pre tých, pre ktorých nie je gramatika príliš silnou stránkou. Samozrejme, pokiaľ ide o človeka, ktorý je podľa vás taký primitívny, až je jasné, že nemôže ovládať rozdiel medzi jotou a ypsilonom, ešte by sa dalo hovoriť o predsudkoch či možnej averzii. No ste na tom s opravovaním a kritizovaním na tom až tak, že musíte zakaždým poučovať svojich priateľov? Podľa najnovšej štúdie si tak koledujete o to, že budete menej sympatickou a príjemnou osobou. Pri jazykových puntičkároch je totiž pravdepodobné, že budú introvertní a nepríjemní.

Najväčší gramatickí „náckovia“

Hlavne éra sociálnych sietí dosť poľavila z nárokov na správnu a gramatickú úpravu textov. A to môže byť veľký problém pre tých, ktorí sú určitým spôsobom už tak profesionálne deformovaní, že chyby ostatných ich iritujú. Všetko potom záleží od toho, ako veľmi. A aj to bolo predmetom výskumu, respektíve experimentu, na ktorom sa zúčastnilo 80 Američanov. Za štúdiou stoja lingvistky Julie Bolandová a Robin Queenová. Odborníčky však nenašli priame väzby medzi postojom voči preklepom a vekom, vzdelaním či pohlavím. Ale osobnostné črty tam boli. Ako sa ukázalo, medzi takzvanými gramatickými nacistami vedú introverti, ktorí dokážu menej akceptovať preklepy a chyby ako extroverti. Voči chybám sú až takí úzkostliví, že sú doslova nepríjemní a podráždení.

Predmetom štúdie boli e-maily s inzerátom na spolubývajúcich. Niektoré boli napísané bezchybne, niektoré s preklepmi a chybami. Autorov správ potom posudzovali podľa toho, či sa im zdajú priateľskí, taktní a dôveryhodní. Ich hodnotenie potom vytvorilo akési celkové skóre. Účastníci potom museli vyplniť vlastné osobnostné hodnotenie, ktoré sa skladalo z vlastností ako otvorenosť, svedomitosť, introvertnosť/extrovertnosť, neurotickosť a sympatickosť. A tu sa napríklad ukázalo, že svedomití ľudia vidia preklepy ako problém a že neurotici nie sú, prekvapivo, z chýb výrazne rozrušení. 

„Menej príjemní ľudia boli citliví na gramatické chyby, zatiaľ čo svedomití a menej otvorení ľudia zase na preklepy,“ uviedla profesorka Robin Queenová

Všetkých však prekvapili výsledky, ktoré sa týkali introvertov, ktorí sa považujú za plaché osoby. Podľa doktorky Queenovej je ich silná averzia voči chybám najmä v tom, že sú zrejme citlivejší na premenlivosť. Rozrušené z chýb boli aj menej sympatické osoby. Naopak, extroverti sa ukázali ako tí, ktorí dokážu chyby ľahšie prehliadnuť. Výsledky, hoci sa uskutočnili len na malej vzorke ľudí, tak môžu pomôcť skúmať zložité interakcie medzi jazykom a osobnosťou. 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…