Dobré noviny
Dokážete zistiť, či a kedy vaše dieťa klame? Podľa odborníkov je to náročné
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Dokážete zistiť, či a kedy vaše dieťa klame? Podľa odborníkov je to náročné

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Klamstvá vo všeobecnosti nemá nikto rád, no najmä rodičia sú na ne obzvlášť hákliví pri svojich deťoch. Dokonca až tak, že si ani nemusia všimnúť, koľko lží im povie ich vlastné dieťa. Aspoň to tvrdí aktuálna štúdia.

Ten malý poklad dokáže klamať? Aj takúto otázku si iste neraz položil nejeden zdesený rodič, keď zistil, že jeho ratolesť klame. Psychológovia totiž zistili, že viacerí rodičia sú si poctivosťou svojich detí istí, a to zhoršuje schopnosť rozoznať lož.

Boja sa narušenia dôvery?

Psychologička Angela Evansová z univerzity v kanadskom Ontáriu vidí vysvetlenie hlavne v úzkom prepojení medzi rodičom a dieťaťom, pričom tento vzťah môže viesť až k neschopnosti rozpoznať životy detí. Rodičia dokonca môžu svoje deti vnímať skreslene na základe predchádzajúcich skúseností. „Tento stabilný pozitívny pohľad môže mať za následok, že rodičia budú voči svojim deťom menej podozriví a deťom to umožní úspešne ich klamať,“ tvrdí doktorka Evansová.

Učenie ako klamať je všeobecne považované za kľúčovú súčasť kognitívneho a sociálneho rozvoja u detí. Viac uveriteľné lži sa pritom začínajú už veku štyroch rokov. Rodičia sú však stále zdesení, ak zistia, že ich dieťa klame. 

Doktorka Evansová spolu s kolegami uskutočnila štúdiu na 118 deťoch vo veku od 8 do 16 rokov, aby vykonali test, no bez toho, aby sa pozerali na odpovede. Po teste ich výskumníci požiadali, aby prezradili, či počas nakukli do odpovedí. Výsledky boli celkom zaujímavé – 50 z nich to poprelo, 49 z nich klamalo o tom, že nazeralo do odpovedí a 9 sa k tomu priznalo. Videá tých detí, ktoré popierali podvádzanie, sa potom premietli 152 rodičom detí vo veku 8 až 16 rokov, z toho 80 rodičom sa deti na teste zúčastnili. Videá tiež videlo 79 študentov, ktorí deti nemajú. 

Počas testovania sa jednak ukázalo, že rodičia boli menej schopní odhaliť lži svojich detí, a jednak to, že pri odhaľovaní pravdy boli na tom lepšie ako rodičia, ktorí mali posúdiť, či klame dieťa niekoho iného, a študenti. To len nasvedčuje tomu, že rodičia majú jednoducho tendenciu svojim deťom bezvýhradne dôverovať. Odborníci sa domnievajú, že rodičia sa pri odhaľovaní lži môžu obávať aj narušenia dôvery. 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…