Dobré noviny
Matka pretvára bábiky, aby boli rovnaké ako postihnuté deti
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Matka pretvára bábiky, aby boli rovnaké ako postihnuté deti

Hendikepované hračky odrážajú zdravotné postihnutia detí
Hendikepované hračky odrážajú zdravotné postihnutia detí — Foto: Facebook/Toy Like Me

Každé dieťa má svoju obľúbenú hračku, hoci v súčasnosti pri takej širokej ponuke ťažko povedať, či poniektoré len jednu, alebo viacero. Tak či onak, hračky napĺňajú požiadavky od výmyslu sveta, no niečo výrobcovia predsa len nedomysleli. A práve to zrealizovala istá mamička v Británii.

V súvislosti s hračkami panujú medzi ľuďmi často rozporuplné reakcie, čo si najčastejšie odnesie obľúbená bábika Barbie. Roky bola súčasťou detstva malých dievčatiek a nikomu neprekážal jej príliš štíhly driek a dokonalá vizáž. Hlasy ľudu sa však ozvali aj v tomto smere a tak začali bábiky naberať „tvary“. Mamičku a novinárku Rebeccu Atkinsonovú však trápilo čosi celkom iné a preto sa rozhodla urobiť niečo skutočne inšpiratívne.

Stereotyp o postihnutých

Rebecca si totiž povedala, že hračky nie sú rovnaké ako niektoré deti, ktoré majú určité postihnutie, respektíve ich hendikep nijako neodrážajú. Pritom podľa portálu Mirror je vo Veľkej Británii zaregistrovaných 6 percent detí so zdravotným postihnutím. A Rebecca, ktorá je sama čiastočne hluchá, zistila, že nikdy nemala hračku, ktorá by odrážala jej postihnutie. Výsledkom toho sú naozaj netradičné hračky.

Originálna edícia hračiek sa nesie pod názvom #ToyLikeMe, čiže „hračka ako ja“. Je špeciálne prispôsobená konkrétnemu postihnutiu dieťaťa, aby malo pocit, že jeho obľúbená vec je na tom rovnako ako ono a aby tak získalo dostatočné sebavedomie. Hešteg, ktorý našiel svoje miesto na sociálnych sieťach, má za úlohu šíriť povedomie, aby priemysel reprezentoval 150 miliónov zdravotne postihnutých detí na celom svete. 

A tak uzreli svetlo sveta bábiky so sluchovým postihnutím, bábiky-vozičkárky či Ken s barlami. Spektrum je pomerne široké, aby odrážalo rôznorodé postihnutia, ktorým musia deti čeliť. Komunita na Facebooku má takmer 35-tisíc ľudí, ktorým sa nápad páči, a naposledy predstavila hračky so zrakovým postihnutím. Niektoré majú vodiaciu paličku, ďalšie aj psa. V zatiaľ poslednom príspevku sa jeho autor zamýšľa nad tým, prečo by mal človek s nejakým postihnutým tak aj vyzerať. V skutočnosti ide hlavne o stereotyp. „Médiá, hračky a knihy stereotypizujú slepých stovky rokov,“ hlása príspevok na Facebooku. A práve hračka má vraj potenciál pre svet vytvárať pozitívnu kultúrnu zmenu. 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…