Dobré noviny
Zháňate nový džob? Mali by ste sa povenovať svojim sociálnym sieťam
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Zháňate nový džob? Mali by ste sa povenovať svojim sociálnym sieťam

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Sila a dôležitosť sociálnych sietí je čoraz nástojčivejšia, čo sa odráža nielen na vašom imidži vo virtuálnom svete. Netreba totiž zabúdať na to, že sociálnymi sieťami žije aj mnoho potenciálnych zamestnávateľov či personalistov. Preto by ste sa mali o svoje profily, najmä ak si hľadáte prácu, postarať čo najlepšie. Tým totiž môžete vytvoriť pri hľadaní si novej práce dobrý dojem ešte pred samotným pohovorom.

So sociálnymi sieťami sa v poslednom čase doslova roztrhlo vrece a mať napríklad len Facebook je už akési „staromódne“ a nedostačujúce. Okrem známeho Twitteru je veľmi populárny aj Instagram, ale aj iné siete ako Pinterest či Snapchat. Netreba zabúdať na obchodne orientovanú sociálnu sieť Linkedin, na ktorej si mnoho zamestnávateľov dáva záležať. Zameriame sa na štyri najznámejšie a najobľúbenejšie sociálne siete a na to, ako by ste ich nemali zanedbávať, najmä pri predstave, že si o vás bude personalista niečo lustrovať.

Facebook a Instagram

Top sociálnou sieťou je jednoznačne Facebook, na ktorom sú prihlásení nielen mladí, ale aj generácia rodičov či starých rodičov. Určite máte Facebook aj vy, no ľudia si často neuvedomujú jednu zásadnú vec – ak sa uchádzate o zamestnanie, vyzývavé a vulgárne príspevky, vrátane nevhodnej profilovej či titulnej fotky by mali byť jednoducho tabu. Okrem toho si strážte nastavenie svojho účtu. Máte stopercentnú istotu, aké príspevky máte nastavené verejne a aké len pre svojich priateľov? Určite by ste totiž nechceli, aby vás personalista videl v inkriminovaných situáciách, takže by ste si to, čo dávate na Facebook, ale aj to, kde vás označia, mali ustrážiť. Našťastie, v nastaveniach sa to dá a vaši priatelia si pri neserióznych príspevkov, v ktorých vás označili, bez vášho odsúhlasenia ani neškrtnú. Tak či onak – máte určitý vek, hľadáte si prácu a preto si dajte záležať na tom, aby bol váš imidž, vrátane fotiek, seriózny. Jednoducho taký, aby ste aj na potenciálneho zamestnávateľa urobili dobrý dojem.

S tým súvisí aj prepojenie s Instagramom, ktorý je zameraný výhradne na fotky. V zásade platí v podstate to isté ako pri fotkách na Facebooku – nikdy si nedávajte na sociálne siete niečo, za čo sa neskôr budete hanbiť a vášho potenciálneho zamestnávateľa to odradí ešte pred osobným stretnutím. 

Tieto sociálne siete by ste ale mohli využiť aj sofistikovanejším spôsobom, a to tak, že si v rámci nich budete budovať imidž nielen aktívneho človeka, ale aj profesionála. Postujte príspevky, ktoré prezradia viac o vašich skúsenostiach a odborných znalostiach, pridávajte si fotky z konferencií alebo ohodnotenia na vaše blogy. 

Twitter

Táto sociálna sieť síce nie je medzi bežnými Slovákmi až taká rozšírená ako Facebook, hoci vo svete sa teší ohromnej popularite. Výhody má práve v takzvaných tweetoch. Okrem toho je Twitter výbornou platformou pre profesionálne siete a budovanie vzťahov. Ak si na tejto sieti chcete seriózne budovať svoju značku, mali by ste tam tráviť viac času. Aspoň jednu hodinu týždenne by ste mali investovať do pátrania po štyroch až šiestich kusov obsahu, čo sú rôzne články, videá či fotografie, a to na tému, pri ktorej chcete, aby sa ľudia združovali s vaším menom, tvrdí web mashable.com. Napríklad, ak ste personalista hľadajúci si prácu v oblasti ľudských zdrojov, budete chcieť nájsť obsah týkajúci sa tohto odvetvia. A pokiaľ viete, čo chcete napísať, môžete si naplánovať tweety na celý týždeň.

Linkedin

Na profile tejto sociálnej siete by ste si mali dať pri hľadaní práce obzvlášť záležať. Na tejto sieti sústreďujete svoje pracovné skúsenosti či odborné znalosti, no zároveň by mala tvoriť akýsi váš pracovno-sociálny imidž. A práve vďaka starostlivo vyšperkovanému profilu môžete na zamestnávateľa urobiť naozaj veľký dojem. Ale naopak, pokiaľ máte v profile na sieti Linkedin kusé a neuktuálne informácie, príliš nezapôsobíte. Najdôležitejšie je preto profil udržiavať aktuálnym. Navyše by ste mali staviť aj na originalitu, pretože toto je miesto s obzvlášť dravou konkurenciou.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…