Dobré noviny
PREZIDENT: Slovensko si musí vážiť svojich hrdinov
TASR
TASR

PREZIDENT: Slovensko si musí vážiť svojich hrdinov

Povedal to dnes prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa v nemocnici v českom Havlíčkovom Brode stretol s československým vojnovým pilotom Imrichom Gablechom.

Na archívnej snímke Imrich Gablech Foto: TASR/Štefan Puškáš
 

Bratislava/Havlíčkov Brod 3. mája (TASR) - Slovensko si musí vážiť svojich hrdinov a možno viac ako kedykoľvek v minulosti si musíme pripomínať protifašistických bojovníkov, ktorí bojovali za našu slobodu. Povedal to dnes prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa v nemocnici v českom Havlíčkovom Brode stretol s československým vojnovým pilotom Imrichom Gablechom. Ide o jedného z dvoch posledných žijúcich Slovákov, ktorí bojovali v britskom kráľovskom letectve.

"Som rád, že som mal možnosť osobne spoznať pána Gablecha a poďakovať sa mu za všetko, čo pre nás urobil," uviedol Kiska. Stretnutie sa uskutočnilo pred blížiacim sa Dňom víťazstva nad fašizmom.

Gablech, ktorého pri príležitosti 100. narodenín povýšili v Českej republike na generála, pôsobil ako riadiaci veliteľ letovej prevádzky 311. bombardovacej perute RAF. Má vysoké vyznamenania zo štyroch štátov: Veľkej Británie, Českej republiky, Poľska a Slovenska, pričom slovenské mu bolo udelené ako posledné, keď si v roku 2014 prevzal rad Bieleho dvojkríža II. triedy.

Imrich Gablech sa prihlásil do československého letectva v roku 1936. Po vyhlásení Slovenského štátu a okupácii Čiech a Moravy odletel spolu s ďalšími siedmimi letcami do Poľska, kde sa znovu stali bojovými pilotmi. Gablech je posledným žijúcim Slovákom, ktorý v roku 1939 bojoval na strane Poľska proti nacistickému Nemecku a Slovenskému štátu.

Po napadnutí Poľska Sovietskym zväzom bol vypočúvaný a odsúdený NKVD, poslaný do gulagu na Sibír, kde organizoval vzburu. Gulag mu natrvalo poškodil zdravie, viackrát na krátky čas oslepol. Keď Nemecko napadlo Sovietsky zväz, viacerí vojnoví piloti sa dostali do Británie, Gablech však vzhľadom na nalomené zdravie nemohol lietať a stal sa dôležitým leteckým dispečerom. Po návrate ho komunisti šikanovali, vyhodili ho z letectva aj z ďalších prác a bytov. V roku 2005 mu vyšla kniha Hallo, airfield-control, go ahead! (Spomienky vojnového pilota).

TASR informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…