Dobré noviny
Až 60% ľudí vo vašom okolí vám klame. 7 signálov, vďaka ktorým ich odhalíte
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Až 60% ľudí vo vašom okolí vám klame. 7 signálov, vďaka ktorým ich odhalíte

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Oči sú okná do duše, a preto dokážu odhaliť aj tých najlepších klamárov. Keď niekto klame, podvedome vysiela signály, ktoré môžu jeho neúprimnosť odhaliť, aj keď sa ju snaží zamaskovať. Podľa týchto 7 vecí, klamstvo hravo odhalíte.

Hovorí sa, že lož má krátke nohy, ale keď budete vedieť, ako ju odhaliť, bude ich mať ešte kratšie. Ako by ste reagovali, keď by ste zistili, že viac ako polovica ľudí, ktorých poznáte, vám klame? Psychológ univerzity v Massachusetts, Robert Feldman, ktorý už viac ako 10 rokov skúma klamanie ľudí, zistil zarážajúci fakt. Podľa jeho zistení až 60% ľudí klame aj počas bežného 10-minútového rozhovoru a zvyčajne počas neho stihnú zaklamať aj dva alebo tri razy. Znepokojujúce, však? Keď človek začne klamať, postupne do toho skĺzne tak, že to robí úplne prirodzene. Ani účastníci Feldmanovho výskumu si svoje klamstvá neuvedomovali, až pokým sa sami nepočuli na zázname rozhovorov.

Prečo klameme?

Vedci predpokladajú, že je to preto, lebo sa chceme počas konverzácie druhým čo najviac zapáčiť a tak trochu aj s nimi súťažiť, a preto skutočnosť trochu prikrášľujeme aj za tú cenu, že upustíme z úplnej pravdy. Podľa vedeckých zistení muži a ženy klamú rovnako často, ale majú na to odlišné dôvody. "Ženy väčšinou klamú preto, aby sa osoba, s ktorou sa rozprávajú cítila dobre, zatiaľ čo muži preto, aby sami vyzerali lepšie," hovorí Feldman. Nedá sa to však takto celkom zovšeobecniť, vždy závisí od situácie a iných faktorov.

Takto odhalíte klamárov

Výskum doktorky Leanne Brinke zase naznačuje, že napriek tomu, že väčšinou vieme inštinktívne klamárov rozpoznať, máme tendenciu svojim inštinktov neveriť a považujeme to za nepodložené podozrenie. Nemusíte však zostať iba pri inštinktoch. Podľa doktorky Brinke existujú objektívne zmeny v správaní a aj isté fyziologické premeny, ktoré sa objavujú, keď človek klame. Podľa nich bez problémov odhalíte, či sú ku vám ostatní úprimní. Dajte si pozor na nasledujúce znaky:

1. Reč tela

Ak sa slová líšia od toho, čo človek vyjadruje svojou mimikou a gestami, je to jasný signál. Slovami dokážeme klamať ľahšie, ale ovplyvniť reč tela je omnoho komplikovanejšie. Takže keď vám niekto rozpráva niečo, čo mu je akože nepríjemné, a pritom sa usmieva alebo má zvláštny postoj tela, pravdepodobne tu niečo nehrá.

2. Nervozita

Aj u tých najskúsenejších klamárov sa môžu objaviť známky nepokoja a nervozity. Obávajú sa, že im ostatní nebudú veriť a nervozitu sa snažia uvoľniť tak, že napríklad poklepávajú prstami alebo sa hrajú s vlasmi. U niekoho však nervozita môže prejsť až do nepriateľského správania, na ktorý nemajú iný zjavný dôvod.

3. Zakrývanie úst

Nevedomá reč tela tiež dokáže klamára prezradiť. Ľudia sa totiž pri klamaní niekedy cítia zraniteľní, a preto si chránia citlivé časti tela, ako hlavu alebo brucho.

4. Príprava k úniku

Povedome sa ľudia snažia zo situácie, keď klamú ujsť. Preto ich postoj tela nie je príliš uvoľnený a natáčajú sa smerom k dverám.

5. Pohyby očí

Ak sa človek pozerá smerom ku dverám, opäť je to podvedomý signál snahy ujsť z nepohodlnej situácie. Ak človeka dobre poznáte, klamstvo odhalíte aj podľa toho, že viete, ako sa správa bežne, keď sa s vami rozpráva. Ak sa napríklad zvyčajne pozerá doprava, keď sa snaží na niečo si spomenúť a zrazu sa díva do zeme, zmena pohybu očí môže indikovať klamstvo. Udržiavanie nadmerného neprirodzeného očného kontaktu tiež môže poukazovať na klamstvo.

6. Veľa detailov

Keď vám niekto klame, často sa opakuje a hovorí viac, ako je potrebné, aj informácie, o ktoré ho nikto nežiadal. Snaží sa totiž vyplniť ticho, ktoré ho znervózňuje, a tak vás stále presviedča o svojom tvrdení.

7. Zrýchlený dych

Keď človek klame, obvykle sa mu zvyšuje srdcový tep a prietok krvi. Preto dýchajú viac zhlboka a rýchlejšie. U niekoho môže byť fyziologickým prejavom klamania aj nezvyčajné sucho v ústach. Nejde však o to, keď ste napríklad na pohovore, kde máte sucho v ústach kvôli nervozite z danej situácie, ale skôr o prípady, kedy nemáte byť prečo nervózni. Pokiaľ neklamete.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…