Prečo je čipsov v balení tak málo?
Hoci sa nezasvätenému spotrebiteľovi môže zdať, že ide o jeden z ďalších predajných trikov, pravda je v skutočnosti celkom inde.
Poznáte to asi všetci: kúpite si balíček vašich obľúbených zemiakových lupienkov (čipsov) a po otvorení nafúknutého obalu na vás zo dna pozerá niekoľko chutných čipsov, ktoré siahajú sotva do polovice balenia. Na mieste je otázka: Kam „zmizol“ zvyšok?
Hoci sa nezasvätenému spotrebiteľovi môže zdať, že ide o jeden z ďalších predajných trikov, pravda je v skutočnosti celkom inde.
Obaly s čipsami sú zámerne nafukované, to nie je žiadne tajomstvo. Výnimkou sú iba čipsy, ktoré sa predávajú v tubách, čo však ale neznamená, že sa finančne oplatia viac.
Video: Ako sa vyrábajú čipsy? Rozhodne nie zo zemiakov
To, čo spotrebiteľovi pripadá ako nadbytočný vzduch v obaloch čipsov, je v skutočnosti dusík. Čím viac dusíka je v obale, tým menej je v ňom logicky kyslíka. Práve kyslík totiž spôsobuje oxidáciu čipsov a preto sa ho výrobcovia snažia nahradiť dusíkom, ktorý naopak lupienky chráni, aby zostali čo najdlhšie chutné a mali požadovanú kvalitu. Nafukovanie obalov so sebou prináša ešte jednu výhodu - čipsy v balení sú týmto spôsobom chránené pred poškodením. Keby balenia čipsov neboli nafúknuté, veľkú radosť z kúpy pochúťky by ihneď po otvorení rozptýlil pohľad na dolámané a zničené kúsky niečoho, čo z diaľky pripomína čipsy.
To, že balenie čipsov je skutočne nafúknuté dusíkom a nie vzduchom, si ľahko môžete overiť aj doma. Zapáľte sviečku, odstrihnite okraj obalu čipsov, veľmi opatrne z neho na horiacu sviečku vytlačte plyn a snažte sa ju nesfúknuť. Keďže plameň nebude mať prístup ku kyslíku, zhasne.