Dobré noviny
Prvá eko-dedina v Holandsku si sama vyrobí potraviny, energiu a nebude produkovať odpad
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prvá eko-dedina v Holandsku si sama vyrobí potraviny, energiu a nebude produkovať odpad

Takto bude vyzerať eko-dedina v Holandsku
Takto bude vyzerať eko-dedina v Holandsku — Foto: reprofoto/fastcompany

Naším životným štýlom dávame planéte poriadne zabrať, preto vznikol nápad vytvoriť udržateľnú ekologickú dedinu. Prvá vznikne v Holandsku, ale postupne by sa mal tento koncept realizovať aj v ostatných krajinách.

AMSTERDAM 1. júna – Nie je žiadnym tajomstvom, že životným štýlom, ktorý sa vo veľkej časti sveta rozmohol, planéte veľmi nepomáhame, skôr naopak. Časť ľudí si to uvedomuje a snažia sa prispieť svojou troškou a žiť ekologickejšie. Veľkou novinkou v oblasti ekologických nápadov je eko-dedina, ktorá má vzniknúť do roku 2017 v Holandsku.

Nápad z Kalifornie

Autormi projektu sú kalifornskí inžinieri, no napriek tomu bude realizovaný najskôr v Holandsku. Tamojšie poľnohospodárstvo je silno mechanizované a poznačené tým, že využíva množstvo chemických hnojív, majú málo pôdy, ale veľa ľudí. Okrem toho sú Holanďania radi novátormi a nápad mať ekologickú krajinu uvítali. Odtiaľ sa má projekt rozšíriť postupne do krajín severnej Európy, Nemecka a neskôr aj do celého sveta.

Život v udržateľnej eko-dedine

Projekt nesie názov ReGen Villages a tento rok bol predstavený v Benátkach. V istom zmysle ide o návrat k spôsobu života, akým žili naši predkovia kedysi, no v modernom duchu súčasnosti a inovatívnych riešení, ktoré dnešok ponúka. Dedinka by mala byť susedkou komunitou, ktorá by žila so zásadami udržateľnosti životného prostredia. V praxi by to vyzeralo tak, že by si ľudia v tejto dedine dokázali vyrobiť všetko sami – organickú potravu aj vlastnú energiu. Autori plánujú v dedine zaviesť pestovanie plodín od zeleniny a ovocia až po strukoviny a predpokladajú pestrosť aj v oblasti živočíšnej výroby, ktorou by si obyvatelia zabezpečili mäso, mlieko aj vajcia. Podľa plánov bude zahŕňať dokonca aj chov rýb. Mala by to byť prvá high-tech poľnohospodárska dedina, ktorá bude od hlavného mesta Holandska vzdialená iba 20 km.

Nebude to klasický život na vidieku

Keby šlo iba o obyčajnú eko-farmu, ktoré už vo svete existujú, alebo spôsob života ako na dedine, ktorým žijú ľudia vo viacerých krajinách, nebola by z toho taká senzácia. Prevratnosť nápadu spočíva v tom, že odlišuje túto eko-dedinu využitím najnovších technológií. Ich použitie má obyvateľom poskytnúť pohodlie moderného sveta spojené s ekologických životom. Podľa plánov budú schopní vyprodukovať dostatok eko-potravín aj energie oveľa jednoduchšie. Predpokladá sa tiež, že produkcia týchto dedín bude vyššia než množstvo potravy, ktoré by sami potrebovali na spotrebu. "Očakávame každoročne doslova tony nadbytočnej organickej potravy," cituje riaditeľa projektu Jamesa Erlicha magazín Fast Company. Okrem toho tam bude fungovať 100%-ná recyklácia odpadu a vody.

Prispôsobí sa akejkoľvek klíme

Skeptici by mohli tvrdiť, že nápad je to síce pekný, no aj tak sa nakoniec nezrealizuje. Znie to síce neuveriteľne, ale ako píše portál Interez, táto dedina je už v konečných fázach plánovania. Na okraji mesta Almere, ktoré je v blízkosti Amsterdamu, bude vystavaných najskôr 25 domov, ktoré sa postupne rozšíria až na 100 domov. Po zvládnutí severských krajín chcú autori projekt prispôsobiť aj teplejšiemu a suchšiemu klimatickému pásmu a chystajú sa expandovať aj do tropickej Indie alebo subsaharskej Afriky. Plánujú priniesť pozitívne výsledky, a preto majú veľkú podporu.

— Foto: reprofoto/fastcompany
— Foto: reprofoto/fastcompany
— Foto: reprofoto/fastcompany
— Foto: reprofoto/fastcompany
Model modernej eko-dediny v Holandsku — Foto: reprofoto/fastcompany
— Foto: reprofoto/fastcompany

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…