Dobré noviny
V Devíne vo štvrtok odhalia pomník Antona Srholca
TASR
TASR

V Devíne vo štvrtok odhalia pomník Antona Srholca

Bustu vytvoril akademický sochár Peter Mészároš, ktorý je aj autorom Brány slobody na Devíne.

Anton Srholec Foto: TASR/Martin Baumann
 

Bratislava 13. júna (TASR) – V bratislavskom Devíne, pri Bráne slobody, odhalia vo štvrtok 16. júna pamätnú bustu katolíckemu kňazovi a humanistovi Antonovi Srholcovi. TASR o tom informoval Norbert Lazar z Rotary klub Bratislava.

Bustu vytvoril akademický sochár Peter Mészároš, ktorý je aj autorom Brány slobody na Devíne. Podľa člena Rotary klubu a dlhoročného priateľa Srholca Ivana Šestáka výber miesta pomníka nebol náhodný. "Brána slobody bola jeho duchovným dielom. Bol iniciátorom jej vzniku a zároveň symbolom utrpenia ľudí prenasledovaných komunistickým režimom na celom Slovensku," vysvetlil.

Sadrová predloha busty vznikla v ateliéri Mészároša ešte počas života Srholca. Umiestnená bude na stéle z rovnakého materiálu ako Brána slobody a symbolicky bude pripomínať jej chýbajúcu stredovú časť. Pomník je zrealizovaný z finančnej zbierky Rotary klubu Bratislava, ktorého členom bol Srholec od roku 1997.

"Anton Srholec patril medzi velikánov, ktorého historická úloha v humanizácii Slovenska bola ocenená už počas jeho života. Chcem vyjadriť nádej, že vďaka jeho silnému odkazu sa na Slovensku už nikdy nerozšíri epidémia totality a potláčania práv jednotlivcov," povedal prezident Rotary klubu Bratislava Emil Huraj.

Kňaz a salezián Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Študoval na gymnáziu v Skalici, v Trnave a v Šaštíne. V roku 1946 sa stal členom Saleziánskeho rádu. Spolu so skupinkou bohoslovcov sa neúspešne pokúsil preplávať rieku Morava. Za pokus o nelegálne prekročenie hraníc bol odsúdený na 12 rokov väzenia. Vo väzení strávil 10 rokov, prevažne v uránových baniach v Jáchymove. Po prepustení sa živil ako robotník. V roku 1969 v období Pražskej jari dostal povolenie vycestovať do Talianska. Doštudoval teológiu na Pápežskej saleziánskej univerzite v Turíne. Za kňaza ho vysvätil pápež Pavol VI. 17. mája 1970 v Ríme. Bol spisovateľom, kňazom a známa osobnosť cirkevného i kultúrneho života doma a v zahraničí. Zomrel vo veku 86 rokov 7. januára 2016 v Bratislave.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…