Dobré noviny
Domáca potopa? Päť rád, ako jej zabrániť
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Domáca potopa? Päť rád, ako jej zabrániť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pacificfireandflood.com

Najnebezpečnejším nepriateľom je vždy ten najlepšie ukrytý. Platí to aj v domácnostiach. Často nechávame v kúpeľni, záchode či v kuchyni bez povšimnutia tikať časovanú bombu. Zabúdame totiž na vodovodné hadice. Prasknutou gumovou hadicou pritom vytečie až 1500 litrov vody za hodinu. A také množstvo už dokáže spôsobiť poriadnu potopu.

BRATISLAVA 18. júna - Nečakané náklady na rekonštrukciu bytu či domu dosahujúce až desiatky tisíc eur dokáže spôsobiť jedna maličká vodovodná hadička schovávajúca sa trebárs aj pod vaším drezom. Takzvané vodovodné škody pritom podľa najväčších slovenských poisťovní patria medzi najčastejšie hlásené škodové udalosti – napríklad poisťovni Allianz ich každý rok nahlási sedem- až osemtisíc klientov, čo znamená len v tejto poisťovni približne 20 vytopených domácností denne. Priemerná výška takejto škody v domácnosti je podľa ich tlačovej hovorkyne 235 eur. Jednou z najčastejších príčin sú práve prasknuté vodovodné hadice. Dá sa takýmto situáciám zabrániť? Odborníci tvrdia, že áno. Treba však mať na pamäti niekoľko vecí:

1. Nie je hadica ako hadica

Viete, aký typ vodovodných hadičiek ste si nainštalovali v domácnosti? V podstate to môže byť jeden z troch druhov: v slovenských domácnostiach sú najrozšírenejšie gumené a silikónové hadice opletené hliníkovým alebo nerezovým lankom, technologickou novinkou sú potom hadice vyrobené z nerezového vlnovca – materiálu, ktorý sa používa aj na bezpečnostné prípojky plynu.

2. Nenechajte sa uchlácholiť vzhľadom

Ak máte hadice opletené hliníkom, koledujete si o veľký problém. Najstarší typ hadíc v slovenských domácnostiach je zároveň aj tým najnebezpečnejším. Rozoznáte ho tak, že hliníková hadica zanechá pri odretí stopu. Ak máte pri dreze, práčke, umývačke či na záchode namontované hadičky opletené nerezom, buďte ostražití a pravidelne ich kontrolujte. Aj keď sa nazývajú „pancierové“, ku spoľahlivosti a životnosti panciera majú poriadne ďaleko – nerezový je totiž iba vonkajší obal, vnútro je z gumy alebo silikónu. A to sú materiály, ktoré sa časom opotrebujú. Nenechajte sa preto upokojiť tým, že zvonka vyzerajú neporušene – vnútri sú vystavené tlaku vody a zmene teplôt, ktoré zákonite vedú k ich opotrebovaniu.

3. Starajte sa o vonkajšok

Či už máte gumenú alebo silikónovú hadicu opletenú nerezom či hliníkom, nezabudnite pravidelne hmatom kontrolovať jej povrch – ak zacítite čo i len jeden pichľavý drôtik, neváhajte a hadicu okamžite vymeňte. Aj takmer neviditeľné porušenie povrchu dokáže spôsobiť katastrofu – tlak vody hadičku na tomto mieste jednoducho roztrhne. Vnútro hadičky sa, bohužiaľ, kontrolovať nedá. Náznakom blížiacej sa katastrofy môže byť i to, že gumová hadička po ohnutí drží svoj tvar. To znamená, že je príliš oslabená a tlak vody ju môže kedykoľvek roztrhnúť. Aj v tomto prípade hadicu okamžite vymeňte. Svoje skúsenosti s roztrhnutou hadicou má i Ľubica Balážová z Prešova: „Vôbec som nevedela, že mám pripájacie hadice kontrolovať. To som pochopila až vtedy, keď nám sused zdola prišiel o štvrtej hodine ráno oznámiť, že mu zo stropu tečie voda. Praskla nám totiž hadička na záchode. Celé nás to stálo vyše 8-tisíc eur.“

4. Pozor na tlak

Práve tlak vody je veľkým nepriateľom vašej bezstarostnej a bezpečnej domácnosti. Myslíte si, že to, že hadica najčastejšie praskne v noci, alebo keď ste práve na dovolenke, je zákon schválnosti? Nie tak celkom. Bežne sa tlak v potrubí pohybuje okolo 2-3 barov. V čase menšieho odberu vody, čo je v noci, alebo keď ste na dovolenke, však môže stúpnuť na päť, pri výkyvoch aj na desať barov. Všetky novo vyrobené hadice síce musia odolať tlaku až desiatich barov, s používaním však prichádza únava či opotrebenie materiálu a táto ich schopnosť rapídne klesá. Ak je hadička stvrdnutá alebo je poškodený jej povrch, dochádza k jej pretrhnutiu. Práve pred týmito rizikami vás môžu ochrániť kvalitné vodovodné hadice, ktoré môžu byť vytvorené napríklad z nerezového vlnovca – ide v podstate o rúrku vyrobenú z chirurgickej ocele a špeciálnou technológiou upravenú tak, aby mala vlastnosti hadičky.

5. Preč so saponátmi

Ďalším skrytým nepriateľom gumových a silikónových vodovodných hadíc sme často my sami. Vstúpme si do svedomia, či si z pripájacích hadičiek na záchode alebo pod umývadlom nerobíme vešiak na čistiace handričky. Vlhká handra zavesená na hadičke alebo čistiace prostriedky, ktoré domáce panie tak rady uschovávajú v skrinke pod umývadlom, sú jednými z najčastejších chýb, ktoré vedia povrch hadice poriadne poškodiť. Bežná vodovodná hadica by mala vydržať okolo piatich až desiatich rokov, naším nevhodným prístupom však dokážeme jej životnosť o poznanie skrátiť. „Vymieňali sme už množstvo prasknutých vodovodných hadičiek len pár mesiacov potom, čo sme ich nainštalovali. V domácnostiach mali totiž jeden zlozvyk – skladovali čistiace prostriedky v tesnej blízkosti hadičky, a navyše na ňu aj odkladali vlhké handry. To narušilo jej povrch a ten, zákonite, v najmenej vhodnej chvíli praskol,“ konštatuje inštalatér Ján Horváth.

6. Investujte

Každá domácnosť má najmenej šesť vodovodných hadičiek: dve pri dreze a umývadle, po jednej pri práčke a záchode, ďalšie sú napríklad pri umývačke či bidete. To je dosť potenciálnych rizík na vytopenie domácnosti. Ak chcete týmto nečakaným katastrofám predísť, máte dve možnosti: chráňte vodovodné hadičky pred všetkými rizikami poškodenia, pravidelne ich kontrolujte a po niekoľkých rokoch ich preventívne vymeňte. Treba si zvážiť, aký materiál uprednostníte, ale v prípade takýchto dôležitých otázok treba hľadieť najmä na kvalitu. V špecializovaných predajniach vám určite ochotne poradia. Napríklad materiál nerezový vlnovec sa dlhodobo používa na prípojky plynu, kde treba mať maximálnu garanciu bezpečnosti. Vďaka celonerezovému prevedeniu a zvareným koncovkám (gumové a silikónové hadičky majú lepený spoj, kde najčastejšie prichádza k ich prasknutiu) nehrozí vonkajšie ani vnútorné poškodenie materiálu. Navyše, špeciálne opláštenie ochraňuje hadice z tohto materiálu pred čistiacimi prostriedkami, a to aj tými na báze chlóru. Vďaka vlastnostiam chirurgickej ocele vám táto hadička ochráni domácnosť počas vyše sto rokov. A ak sa dobre zabezpečíte proti riziku nečakaného vytopenia, môžete pokojne odísť aj na ročnú dovolenku.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…