Dobré noviny
Študentské brigády: Čím menej lukratívna práca, tým lepšie pre vás!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Študentské brigády: Čím menej lukratívna práca, tým lepšie pre vás!

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Flickr

Letná brigáda je pre študentov najužitočnejšia vtedy, ak nejde o príliš atraktívnu a veľkolepú prácu, ktorou by sa mohli všade pochváliť. Prečo je lepšie, keď máte menej lukratívnu prácu?

NEW YORK 22. júna - Študenti majú každé leto niekoľko mesiacov voľna a mnohí ich zvyknú využiť na to, aby si niečo privyrobili. Mladí ľudia však vtedy nielen zarábajú peniaze, ale môžu vidieť život z úplne inej perspektívy a získavajú užitočné skúsenosti do života. Ponuka práce je rôznorodá, no nad žiadnou prácou netreba ohŕňať nosom. Podľa odborníkov platí, že čím menej lukratívna práca, tým lepšie. Prečo je to tak?

Lekcia do života

Zažiť skutočnú prácu je pre mladých ľudí prospešnejšie, ako brigádovať vo firme u strýka v kancelárii, kde majú celý deň pokoj a pohodu. Ale to je len príklad. Ide o to, že pri práci s cudzími ľuďmi sa naučia veľa vecí, ktoré sa im v živote zídu. Menej "štýlová" a náročnejšia práca má na osobnosť mladého človeka pozitívny vplyv. Podľa Richarda Weissbourda, ktorý je lektorom a výskumníkom na harvardskej fakulte postgraduálneho štúdia, tak študenti získavajú cenné lekcie do života. "Vidia, ako ľudia tvrdo pracujú, akí vedia byť niekedy hrubí alebo ľahostajní," cituje ho portál Quartz. Naznačuje tým, že pre mladých sú to užitočné veci, ktoré ich pripravia do života na rôzne situácie a rôzne typy ľudí, ukážu im, aké je to tvrdo pracovať a neskôr, keď už možno budú po škole pracovať na vyššom poste, budú si viac vážiť tvrdú prácu svojich podriadených.

Budovanie osobnosti

Obyčajná práca má veľký potenciál v tom, že pri nej môže každý získať cenné skúsenosti, pričom buduje aj svoju osobnosť a pohľad na svet. A hoci sa to nezdá byť podstatné, neskôr to môže zavážiť aj pri prijímaní študentov na univerzitu alebo pri hľadaní zamestnania. Pritom ani nejde o zmienku o tejto práci, ale pri rozhovore s daným človekom bude vidno jeho vyspelejší pohľad na svet. A ktoré osobnostné črty si vnímavý a učenlivý študent môže počas takejto brigády vycibriť? Nepochybne je to empatia. Aby bolo človek empatický, musí sa empatii v prvom rade chcieť učiť a zlepšovať sa v tom, no práca mu v tom určite pomôže. je to preto, že zvykneme byť empatickejší v známom prostredí, ako sa hovorí "medzi svojimi". Ale v pracovnom kontakte s cudzími ľuďmi mladí ľudia prichádzajú na to, že aj ostatní majú rovnaké pocity či potreby.

Rodič vs. šéf

Najmä tínedžeri často nadávajú na pravidlá, ktoré im určujú rodičia. Preto nie je na škodu, keď zažijú šéfa, ktorý im určite pravidlá v práci a to každého vycvičí. V práci človek nemôže vzdorovať, ako sa mu zachce, musí sa naučiť pracovať podľa pokynov a sťažovanie mu nepomôže. Okrem toho, treba hodiť za hlavu aj lenivosť a pohodlnosť, a namiesto toho môžu už v mladom veku rozvíjať svoju spoľahlivosť a zodpovednosť. Ako píše portál Quartz, podľa Susan Warner, ktorá je nezávislou univerzitnou právnickou poradkyňou v New Yorku, je letná brigáda pre dospievajúcich mladých ľudí jednou z najdôležitejších vecí. "Musia ráno vstávať, zorganizovať svoj čas a peniaze, riešiť dane, byť zodpovednými a dodržiavať termíny a plány, ktoré si neurčujú sami, ani oni sami." Vďaka tomu zažijú skutočný život. Pri hľadaní práce nejde teda o to nájsť prácu, ktorou sa budete môcť chváliť. Čím menej lukratívna práca, tým viac toho získajú, čo sa týka osobnosti.

 

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…