Dobré noviny
Prečo sme vyšší ako naši predkovia? Za zmenou je malá odlišnosť v životnom štýle
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prečo sme vyšší ako naši predkovia? Za zmenou je malá odlišnosť v životnom štýle

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/radio.cz

Napoleon bol vraj nízky, a preto sa nechával maľovať na koni, aby pôsobil vyššie. No nebol sám, naši predkovia boli vo všeobecnosti nižší, než sme my. Čo stojí za tým, že dnešní ľudia dorastajú do vyššej výšky?

O tom, že kedysi boli ľudia vo všeobecnosti menší ako my v súčasnosti svedčia mnohé zdroje. Tento fakt si môžete potvrdiť už len tým, že keď zájdete do nejakého skanzenu, kde sú ešte pôvodné domčeky, v ktorých žili naši predkovia, vstupné dvere sú nízke a postele krátke a aj pri prehliadke niektorých hradov sa dozviete, že panovníci neboli veľmi vysokí. Výsledky archeologických výskumov o tom hovoria tiež.

Dá sa povedať, že za posledných 150 rokov ľudstvo v priemere narástlo o 7 až 18 centimetrov oproti našim predkom, ktorí žili v polovici 19. storočia. Týka sa to najmä ľudí z vyspelých priemyselných krajín. A tak sa vynárala otázka, prečo je to tak? Zaujímavé je, že za túto zmenu môže iba malá odlišnosť v našom životnom štýle.

Bol Napoleon nízky?

V 17. storočí zažívala Európa ťažké obdobia, občianske vojny aj tuhé zimy, ktoré obmedzovali pestovateľov. Podmienky vtedajšieho života sa prejavili na výške obyvateľstva a na ľudskom zdraví. Práve v tom čase začala byť napríklad vo Francúzsku populárna móda vysokých opätkov, ktorá sa rozšírila nielen medzi ženami, ale aj mužmi. A hoci si mnohí myslia, že Napoleon Bonaparte bol nízky, v podstate meral viac než bola štandardná výška v jeho regióne. A to mal výšku iba 157 centimetrov. No kvôli tomu, že chcel vyzerať vyššie, nechával sa maľovať na obrazoch na koni. V tom čase však Francúzi mali bežne výšku 162 centimetrov. Z histórie tiež vieme, že mnohí ľudia aj tu v Európe žili v 18. storočí aj začiatkom 19. storočia v chudobe, bol problém s jedlom a možnosti hygieny a zdravej stravy ani náhodou neboli také, aké máme dnes. Priemerná výška európskeho muža bola v tom čase okolo 165 centimetrov.

Prečo sme vyšší?

Výskumy kostier ukázali, že až do začiatku 19. storočia boli rozdiely vo výške ľudí v priebehu rokov iba veľmi malé a v podstate až v polovici 19. storočia sa začali prejavovať výraznejšie odlišnosti vo výške ľudstva. Čo teda môže za to, že sme v súčasnosti v priemere vyšší ako naši predkovia? Väčšina genetikov verí tomu, že za to môže zlepšenie detskej stravy. To, že už od detstva prijímame kvalitnejšiu stravu je jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré majú vplyv na našu postavu a jej výšku. Naša strava celkovo ovplyvňuje náš organizmus a aj schopnosť tela využívať živiny, ktoré potravou prijímame. Zmena životného prostredia, podmienok a životného štýlu, a najmä kvality výživy prijímanej stravou je teda odpoveďou.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…