Dobré noviny
Bezdomovcovi zmenili život fialové dvere. Kto tam vstúpi, vyjde ako nový človek
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Bezdomovcovi zmenili život fialové dvere. Kto tam vstúpi, vyjde ako nový človek

Ricky vchádza do kaviarne, kde výber fialových dverí nie je náhodný.
Ricky vchádza do kaviarne, kde výber fialových dverí nie je náhodný. — Foto: Youtube/Denver7 – The Denver Channel

Mnoho ľudí si myslí, že bezdomovci sú hlavne starší ľudia, no v skutočnosti sa medzi nimi nachádza aj veľa mladých ľudí. Napríklad v americkom Denveri je mnoho bezdomovcov, ktorí majú len pár rokov po dvadsiatke. Našťastie, môžu dostať novú šancu, a to vďaka fialovým dverách, za ktorými sa nachádza prostredie plné ľudskosti a príležitostí. Podobne ako Ricky Beck, z ktorého je dnes celkom iný človek.

DENVER 4. októbra - Mladí bezdomovci, ktorí majú len niečo po dvadsiatke, nie sú napríklad v takom Denveri, bohužiaľ, ničím výnimočným, hoci ťažko povedať, že je to len ich chyba. Často skončia na ulici vinou toho, že nemajú žiadne zázemie. Tak či onak, existuje tam kaviareň s fialovými dverami, ktorá im dáva druhú šancu a snaží sa ich začleniť do spoločnosti, aby mohli žiť ako ostatní ľudia. Jedným z bezdomovcom, ktorí už mali tú česť s kaviarňou, je aj mladík Ricky Beck.

Každý človek má neprekonateľnú cenu

Kaviareň má príznačný názov Purple Door, v preklade Fialové dvere, a za jej dverami sa skrýva celkom iný svet. Táto kaviareň totiž poskytuje bezdomovcom zamestnanie, takže bezbrehé potulovanie sa po uliciach pre nich končí. Namiesto toho robia zmysluplnú prácu a rozvíjajú sa. Napríklad prostredníctvom 52-týždenného učebného plánu, ktorý ponúka zamestnancom praktické zručnosti z oblasti ekonomiky a hospodárenia, ale zároveň ich učí, ako zlepšiť svoje fyzické, duševné a emocionálne zdravie. To si pochvaľuje aj Ricky, ktorý v kaviarni našiel prácu a vďaka tomu sa začlenil do života. „Toto je to, na čo som čakal. Naučil som sa komunikačným schopnostiam, trpezlivosti i viere v sám seba,“ uviedol pre kanál. Denver 7. 

Ako uvádza kaviareň na svojej webovej stránke, jej hlavnou misiou je kultivovať život mládeže a mladých dospelých bez domova pomocou zmysluplného zamestnania. Názov kaviarne i farba dverí pritom nie sú náhodné. „Náš názov vychádza skutočnosti, že z historického hľadiska je fialová farba farbou kráľovskej hodnosti a my sme skutočne presvedčení o tom, že každý človek, bez ohľadu na jeho postavenie v živote, má neprekonateľnú cenu a hodnotu a zaslúži si, aby sa s ním zaobchádzalo kráľovsky,“ vysvetlili tvorcovia projektu.

Táto kaviareň je skutočne jedinečná. Neponúka len prácu, ale aj program, ktorý učí praktickým zručnostiam.
Táto kaviareň je skutočne jedinečná. Neponúka len prácu, ale aj program, ktorý učí praktickým zručnostiam. Foto: Facebook/Purple Door Coffee

Svojím jedinečným prístupom k podnikaniu, ktorý nie je založený výhradne na zisku, takto podali majitelia pomocnú ruku už mnohých mladým ľuďom bez strechy nad hlavou. Jednou z nich aj 23-ročná Jenna Williamsová. Tá je skvelým príkladom toho, ako sa dokáže človeku zmeniť v Purple Door život. Po tom, čo tam pôsobila a prešla kompletným učebným plánom, sa zamestnala v sieti známych kaviarní Starbucks. Vďaka tomu si dokáže platiť strechu nad hlavou sama a rozumne hospodáriť. „Purple Door mi dalo šancu ako nikto iný,“ povedala pre NBC 9. Podľa nej je tento projekt presne tým, čo deti z ulice tak veľmi potrebujú. Okrem šance na normálny život a prácu získajú aj vedomosti ohľadom financií, hospodárenia či iných praktických vecí, čo si pochvaľuje aj Jenna.

Pomáhajú aj v Bratislave

Podobný koncept pritom funguje aj na Slovensku vďaka bratislavskej kaviarni Dobre&Dobré„Kaviareň vznikla ako projekt občianskeho združenia Vagus. Poskytuje prácu ľuďom, ktorí stratili domov, ale nestratili chuť žiť. Každým svojím návratom pomôžete ľuďom bez domova, ktorí vás s láskou a s nadšením obslúžia, vrátiť sa späť do života,“ opisuje kaviareň význam svojho konceptu a apeluje tým na zákazníkov, od ktorých všetko závisí. Ľudské projekty, ktorých tvorcovia nemajú pred sebou len vidinu peňazí, ale skutočnej pomoci, preto môžu vzniknúť skutočne všade a je skvelé, ak ani zákazníci nemajú predsudky, ale tiež sa podieľajú na tom, aby ľudia v núdzi našli svoju druhú šancu a odrazili sa od dna.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…