Dobré noviny
Budaj chce pamätné dni na pripomienku okupácie a jej konca
TASR
TASR

Budaj chce pamätné dni na pripomienku okupácie a jej konca

Na snímke poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA).
Na snímke poslanec Ján Budaj (OĽaNO-NOVA). — Foto: TASR - Martin Baumann

Do novely zákona chce zaradiť 21. august ako pripomienku vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSR v roku 1968 a tiež 21. jún, kedy by sme si mali pripomínať odchod posledného sovietskeho transportu z ČSR.

Bratislava 31. októbra (TASR) - Počet pamätných dní na Slovensku by sa mohol zvýšiť. Poslanec Národnej rady SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) navrhuje ďalšie dva, ktorými by sme si mali pripomínať okupáciu a jej koniec.

Do novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch chce zaradiť 21. august ako pripomienku vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 a tiež 21. jún, kedy by sme si mali pripomínať odchod posledného sovietskeho transportu z Československa.

Podľa Budaja je dôležité pripomínať si, že Slovensko nie je okupovanou krajinou a z okupácie sa ľudia vymanili vlastným úsilím. "Toto sú udalosti, ktoré pripomínajú ľudskú tvár Alexandra Dubčeka a národný príbeh, ktorý si zaslúži pamätné dni," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Budaj.

Pripomenul, že 21. augusta 1968 sa začala okupácia Československa a 21. júna 1990 opustil naše územie posledný konvoj. Budaj poukázal na desiatky až stovky ľudí, ktorí pri okupácii zahynuli alebo sa zranili, a tiež na tisícky tých, ktorí emigrovali do zahraničia. "21. august bol u vtedajších ľudí mimoriadne bolestivým a známym dátumom," poznamenal Budaj.

V súvislosti s 21. júnom 1990 uviedol, že v to leto opustilo naše územie 73.500 vojakov a 39.000 ich rodinných príslušníkov. "Mali tu pripravených 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov, 105 lietadiel, 175 vrtuľníkov a 95.000 ton munície," pripomenul.

Budaj chce tiež riešiť koncepciu národného cintorína v Bratislave. V súčasnosti je jeden v Martine, podľa Budaja by však národný cintorín malo mať aj hlavné mesto. Mal by ním byť Ondrejský cintorín v Bratislave. "Nie je to proti Martinskému. Ten je plný, nedá sa tam pochovávať. Aj pán Dubček je v Slávičom údolí. Chýba tu koncepcia národného cintorína," poznamenal dnes Budaj s tým, že by takto boli dva národné cintoríny.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…