Dobré noviny
Komora učiteľov: Pri napĺňaní reformy treba konkrétny investičný plán
TASR
TASR

Komora učiteľov: Pri napĺňaní reformy treba konkrétny investičný plán

Vladimír Crmoman
Vladimír Crmoman — Foto: TASR/Michal Svítok

Národný program rozvoja vzdelávania rieši 4 kľúčové oblasti, a to kvalitné vzdelávanie dostupné pre všetkých, postavenie a fungovanie učiteľov, odborné vzdelávanie a financovanie i riadenie školstva.

Bratislava 18. novembra (TASR) – Slovenská komora učiteľov (SKU) vníma tvorbu vízie pre školstvo ako dôležitú a zmysluplnú len vtedy, ak je súčasne s jej koncipovaním prejavená politická vôľa poskytnúť potrebné investície a jej súčasťou sú efektívne nástroje na kontrolu. Uviedol to prezident SKU Vladimír Crmoman na margo téz Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktoré rezort zverejnil v októbri. V súčasnosti k nim prebieha odborná diskusia.

„Obávame sa, že bez dostatočných garancií na investície môže aj predložená vízia skončiť ako projekt Milénium z roku 2000 alebo Správa o stave školstva na Slovensku a o systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja z roku 2013,“ uviedol Crmoman.

Upozornil, že dokument nadobudne pre učiteľov reálny význam až po predstavení konkrétneho investičného plánu na jeho realizáciu. „V dokumente nám rovnako chýba rozpracovanie systému kontroly toho, ako bude vízia realizovaná a investície použité,“ doplnil. SKU k dokumentu vypracovala aj pripomienky.

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania rieši štyri kľúčové oblasti, a to kvalitné vzdelávanie dostupné pre všetkých, postavenie a fungovanie učiteľov, odborné vzdelávanie a financovanie i riadenie školstva.

V rámci programu sa napríklad navrhuje, aby sa zmenila rola učiteľa. Pedagóg by po novom nemal byť pre žiakov len sprostredkovateľom poznatkov, ale aj sprievodcom v procese učenia sa. Zmenou by malo prejsť aj kontinuálne vzdelávanie učiteľov, ktoré by už nemalo byť prepojené s ich finančným odmeňovaním prostredníctvom kreditových príplatkov, tak ako je to v súčasnosti.

Desaťročnú povinnú školskú dochádzku má nahradiť povinné vzdelávanie, ktoré bude trvať 12 rokov. Deti tak začnú s povinným vzdelávaním už v piatom roku života a skončia ako 17-ročné. Po novom by malo do prvého stupňa patriť prvých päť ročníkov a do druhého zvyšné štyri ročníky.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…