Dobré noviny
Revolučná metóda pochovávania: Človek sa po smrti zmení na strom
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Revolučná metóda pochovávania: Človek sa po smrti zmení na strom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: wikimedia

Pochovávanie a lúčenie sa s blízkymi je nepríjemná a bolestivá záležitosť, ktorá sa často rieši klasickým pochovaním nebožtíka v truhle do hrobu alebo spopolnením a následným uložením pozostatkov do urny. Vedeli ste však, že existujú aj ekologické riešenia, v rámci ktorých sa napríklad mŕtvy môže premeniť na strom?

PRAHA 13. decembra - Možno sa niekomu bude zdať toto riešenie extravagantné, no pravdou je, že si nevyžaduje žiadny betónový priestor ani vyberanie okázalej truhly. Namiesto toho pozostalý zakúpi rozložiteľnú urnu, ktorá, metaforicky povedané, umožní nebožtíkovi ožiť. Premení sa totiž na strom.

Budúcnosť je teraz, nie však všade

Ak sa blízki zosnulého rozhodnú pre takéto riešenia, namiesto toho, aby chodievali k náhrobnému kameňu, budú chodiť k stromu, čo je predsa len o niečo lyrickejšie, a nie tak pochmúrne či chladné. Riešením je totiž rozložiteľná urna, kam sa okrem popola dajú aj pôda a semienko. Urna sa zasadí do zeme, kde sa ale následne rozloží a zo zeme vyrastie strom. Ten už bude navždy spätý so zosnulým

Takéto urny skutočne existujú, nazývajú sa Bio Urn Tree a na internete pri jednej svieti cena necelých 100 libier, v prepočte 119 eur. Ako uvádza výrobca na internete, tento spôsob je okrem iného priateľský k životnému prostrediu. Je však vhodný v podstate pre akékoľvek semienko, rastlinu či strom. Spoločnosť tiež uvádza, že takéto špeciálne urny sú vhodné nielen pre uskladnenie ľudského, ale aj zvieracieho popola.

Takto vyzerá rozložiteľná urna.
Takto vyzerá rozložiteľná urna. Foto: urnsforashes.co.uk

Mimochodom, v susedných Čechách už dlhší čas funguje niečo podobné. Je za tým organizácia s príznačným názvom Ke kořenům. Je to v podstate prvý český prírodný cintorín Les vzpomínek. Urnu či popol je tam možné umiestniť ku koreňom stromov. Popol možno vysypať aj do vyhĺbenej jamy, kde sa zmieša zo zemou a bude slúžiť ako výživa pre strom. Tí, ktorí sa pre takúto alternatívu rozhodli, si pochvaľujú aj to, že takéto „hroby“ sú mimoriadne nenáročné na údržbu. Takisto sa odbremenili od kúpy vencov či kahancov, ktoré zasypávajú cintoríny hlavne v období, keď si pripomíname zosnulých blízkych.

Ekologických spôsobov pochovávania nebožtíkov je však viacero, zaujímavo vyzerá aj ten, ktorý znázorňuje toto video:

Alternatíva ku klasickým miestam posledného odpočinku je teda nielen ekologická, ale aj metaforická a lyrická. Je takisto zaujímavým riešením po kremácii, keď mnohí nevedia, kam s urnou alebo kam vysypať popol. Stále sú však krajiny vrátane tej našej, kde takýto spôsob predstavuje skôr budúcnosť pochovávania, ktorá ale stojí za zamyslenie.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…