Dobré noviny
V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina a mohli sme mať more
Dobré noviny
Dobré noviny

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina a mohli sme mať more

Tomáš Garrigue Masaryk.
Tomáš Garrigue Masaryk. — Foto: TASR

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími štátmi sveta.

28. októbra si pripomíname 100 rokov od vzniku prvého spoločného štátu dvoch bratských národov - Čechov a Slovákov.

Hoci procesy, ktoré viedli k vzniku spoločného štátu, sa začali už o niekoľko rokov skôr, predovšetkým po vyhlásení prvej svetovej vojny, 28. október 1918 sa považuje za deň, kedy snahy o nový spoločný štát vyvrcholili. V ten deň sa totiž v Ženeve začali rokovania medzi delegáciou Národného výboru vedenou Karlom Kramářom a predstaviteľom protirakúskeho zahraničného odboja Edvardom Benešom o vytvorení a podobe samostatného česko-slovenského štátu. V ten istý deň sa vydali Antonín Švehla a František Soukup menom Národného výboru prevziať Obilný ústav v Prahe, aby zabránili odvozu obilia na front, a nechali zamestnancov ústavu prisahať vernosť novo vznikajúcemu štátu.

Neskôr došlo k veľkému nedorozumeniu, vďaka ktorému udalosti nabrali rýchly spád. Rozšírila sa totiž správa o uznaní podmienok mieru Rakúsko-Uhorskom. Podmienky obsahovali aj uznanie autonómie národov Rakúsko-Uhorska, ktoré si ľud vysvetlil ako uznanie nezávislosti. Táto správa sa stala impulzom k živelným demonštráciám, pri ktorých ľud jasal v uliciach a ničil symboly Rakúsko-Uhorska. Na Václavskom námestí pri pomníku svätého Václava prehovoril k davom kňaz Isidor Zahradník a vyhlásil samostatný Česko-Slovenský štát.

Foto: ČTK

Večer toho istého dňa vydal Národný výbor československý prvý, tzv. recepčný zákon a následne bolo zverejnené vyhlásenie Národného výboru "Lide československý. Tvoj odveký sen sa stal skutkom...". Pod oboma dokumentmi boli podpísaní Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup – neskôr nazývaní ako "Muži 28. októbra".

Hoci z dnešného pohľadu sa informácie šíria vďaka masmédiám prakticky okamžite, pred sto rokmi to tak nebolo. Na Slovensko sa správy z Prahy dostali iba postupne. Aj preto sa Slováci k novému štátu rozhodli oficiálne pripojiť až o dva dni neskôr a to Martinskou deklaráciou. Slovenská národná rada sa zišla 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine a prijala Deklaráciu slovenského národa, ktorou sa prihlásila k novému štátu - Československej republike. Martinská deklarácia žiadala právo na sebaurčenie Slovákov na základe ich úplnej nezávislosti a vyjadrila vôľu slovenského ľudu žiť v spoločnom štáte s českým národom.

Československo bol fascinujúci projekt z mnohých dôvodov, no spája sa s ním aj viacero zaujímavostí, o ktorých sa vie už menej. Dobré noviny prinášajú niekoľko z nich:

1. Jazdilo sa vľavo, nie vpravo

V prvej Československej republike sa na cestách jazdilo vľavo a nie vpravo ako dnes. Zmenilo sa to až v roku 1939.

2. Zaviedla sa osemhodinová pracovná doba

V prvej Československej republike sa zaviedlo viacero dovtedy nepoznaných sociálnych a ekonomických zmien. Jednou z najvýznamnejších bolo zavedenie 8-hodinovej pracovnej doby, ktorú máme dodnes.

Foto: ČTK

3. Československo bolo hospodárskou veľmocou

Ešte začiatkom 20. rokov bola naša ekonomika a hospodárstvo omnoho silnejšie než napríklad nemecké. Rakúsko alebo Holandsko boli ďaleko za nami, ešte v roku 1934 sme boli desiatou najvyspelejšou ekonomikou sveta. O toto všetko sme prišli čiastočne pre druhú svetovú vojnu a z väčšej časti pre nekompetentnosť a zlé plánovanie komunistického režimu.

4. Ženy dostali právo voliť medzi prvými na svete

Československo bolo jednou z prvých krajín, kde ženy dostali volebné právo. Napríklad Francúzky alebo Maďarky si museli počkať až na obdobie po druhej svetovej vojne.

5. Hlavným mestom mala byť Žilina

V rámci Československa sa hlavným mestom Slovákov stala Bratislava, pôvodne to tak ale nemalo byť. Uvažovalo sa o Nitre, Žiline alebo Martine. Napokon zvíťazila Bratislava pre svoju strategickú polohu a aj preto, že bola najväčším slovenským mestom - mala až 80 000 obyvateľov. Istá skupina politikov dokonca presadzovala, aby sa Bratislava premenovala na Wilsonovo mesto, na počesť amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Považovali sme ho za jedného z kľúčových politikov, ktorí umožnili vôbec vznik Československa.

6. Chceli sme mať more

V istých plánoch sa uvažovalo, že by sme mohli mať prístup k moru prostredníctvom koridoru smerom k budúcej Juhoslávii, v tom čase Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov. Tento koridor sa mal ťahať od Bratislavy až po Záhreb a mal nám umožniť spojenie s našim spojencom a tým de facto prístup k moru. Prezident Masaryk ho veľmi chcel, pretože to bolo veľmi dôležité z hľadiska obchodu a strategickej polohy Československa, no nikdy to nebolo možné. Veľmoci to nikdy nechceli dovoliť a náš nárok na územie smerom k Jadranu nebol ničím podložený, okrem strategickej polohy a toho, že Masaryk chcel mať vojensky a strategicky silnejší štát.

7. Slováci vďaka Československu neuveriteľne narástli

Niektoré hoaxy tvrdia, že Slováci boli v Československu utláčaní. Nie je to pravda, práve naopak - pre Slovákov bol spoločný štát s Čechmi priestorom pre nebývalý rozvoj.

Slováci zažili v Československu po prvej svetovej vojne bezprecedentný kultúrny rozvoj. Pred prvou svetovou vojnou by sme slovenskú inteligenciu spočítali v stovkách ľudí a to predovšetkým úradníkov, vzdelancov, farárov a podobne. Po prvej svetovej vojne nastal v tejto oblasti obrovský rozmach. Postavila sa sieť škôl či knižníc, bola založená Univerzita Komenského. Pred prvou svetovou vojnou možno až tretina Slovákov nevedela čítať a písať. Toto sa v Československu počas 20 rokov eliminovalo. Obdobie Československa bolo z kultúrneho hľadiska progresívnym obdobím a veľmi nám pomohlo k dokonštituovaniu národa.

zdroje: Wikipedia, TASR, aktuality.sk, sme.sk

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…