Dobré noviny
Š. Pecho získal japonské štátne vyznamenanie Rád vychádzajúceho slnka
TASR
TASR

Š. Pecho získal japonské štátne vyznamenanie Rád vychádzajúceho slnka

Štefan Pecho, archívna snímka.
Štefan Pecho, archívna snímka. — Foto: japonskecentrum.sk

Vyznamenanie od cisára Japonska tak udelili už druhému slovenskému občanovi. Pechovi ho slávnostne odovzdali vo štvrtok v rezidencii veľvyslanca Japonska v Bratislave.

Bratislava 28. februára (TASR) - Zakladateľ univerzitných štúdií japonského jazyka v SR Štefan Pecho získal vo štvrtok japonské štátne vyznamenanie - Rád vychádzajúceho slnka. Vyznamenanie od cisára Japonska tak udelili už druhému slovenskému občanovi. Pechovi ho slávnostne odovzdali vo štvrtok v rezidencii veľvyslanca Japonska v Bratislave. TASR o tom informovala japonská ambasáda.

Rád vychádzajúceho slnka so zlatými lúčmi a rozetou získal Pecho za zásluhy v oblasti podpory a šírenia výučby japonského jazyka v SR a prínos k prehlbovaniu vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskom.

Rád vychádzajúceho slnka je japonské štátne vyznamenanie založené v roku 1875 cisárom Meidži. Ide o prvý najstarší japonský národný rád udeľovaný japonskou vládou. Udeľuje sa osobnostiam za mimoriadny prínos na poli medzinárodných vzťahov, propagácie a podpory japonskej kultúry i v rôznych ďalších oblastiach.

Pecho vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave a Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (s jazykovo-teritoriálnou špecializáciou na Japonsko). Následne získal titul PhD. v odbore jazykoveda konkrétnych jazykových skupín v kabinete orientalistiky Slovenskej akadémie vied. Po ukončení štúdií pracoval ako diplomat na odbore medzinárodných ekonomických organizácií Federálneho ministerstva zahraničných vecí v Prahe a ako vedúci obchodný referent zahraničného obchodu v podniku zahraničného obchodu Martimex Martin. V roku 1986 Pecho založil na Univerzite Komenského v Bratislave prvé slovenské univerzitné štúdiá japonského jazyka a medzikultúrnej komunikácie v histórii Slovenska. V roku 1993 prispel k získaniu prvého oficiálneho vládneho daru japonskej vlády určeného pre ČSFR na podporu a rozvoj výučby japonského jazyka. Až do roku 2012 pôsobil dlhé roky ako vedúci Katedry jazykov a kultúr krajín Východnej Ázie a pedagóg v odbore japonských štúdií. V roku 2014 založil na Paneurópskej univerzite v Bratislave Japonské centrum so zámerom šírenia výučby japonského jazyka a japonskej kultúry medzi Slovákmi.

Vo februári 2015 bol Pecho zvolený za čestného predsedu Spoločnosti slovensko–japonského priateľstva. V roku 2016 mu bola udelená Cena ministra zahraničných vecí Japonska pre fiškálny rok 2016 za jeho zásluhy v oblasti podpory a šírenia výučby japonského jazyka v SR i Cena veľvyslanca Japonska v SR za jeho dlhoročný prínos v oblasti výučby japonského jazyka a pri prehlbovaní vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskom.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…