Dobré noviny
Slovenská pošta vydáva známku Slováka, ktorý bojoval o ostrov Iwódžima
TASR
TASR

Slovenská pošta vydáva známku Slováka, ktorý bojoval o ostrov Iwódžima

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: FOTO TASR/Pavol Ďurčo

Autorom výtvarného návrhu je Igor Piačka, autorom rytiny Ľubomír Žálec.

Bratislava 28. februára (TASR) - Slovenská pošta vydáva 1. marca poštovú známku s podobizňou Michaela Stranka. Rodák z obce Jarabina je zvečnený na kultovej fotografii Joea Rosenthala, zachytávajúcej jeden z kľúčových okamihov ťažkej bitky o pacifický ostrov Iwódžima (Iwo Jima) na prelome februára a marca 1945. Známka "Osobnosti: Michael Strank (1919 – 1945)" bude mať nominálnu hodnotu jedno euro. Informovala o tom Jana Pôbišová zo Slovenskej pošty.

Ústredným motívom na poštovej známke je portrét Michaela Stranka. "Súčasne s poštovou známkou vydávame obálku prvého dňa s pečiatkou First Day Cover (FDC) s dátumom 1. marca 2019 a domicilom obce Jarabina. Motívom prítlače FDC obálky je symbolické vztyčovanie americkej vlajky na pacifickom ostrove Iwódžima a motívom FDC pečiatky sú náhrobné kamene na cintoríne," opísala Pôbišová. Autorom výtvarného návrhu je Igor Piačka, autorom rytiny Ľubomír Žálec.

Pôbišová pripomína, že medzi rokmi 1880 až 1938 odišiel zo Slovenska do Spojených štátov amerických prevažne zo sociálnych dôvodov približne jeden milión obyvateľov. Uplatnili sa najmä v banskom a oceliarskom priemysle. "Ale mnohí z nich sa už v prvej, ale najmä v neskorších generáciách, výrazne zapísali do dejín USA. Jedným z nich, o ktorom sa dlho v rodnej vlasti nevedelo, bol aj Michal Strenk (Michael Strank)," doplnila.

Michal Strenk sa narodil v rusínskej obci Jarabina v okrese Stará Ľubovňa 10. novembra 1919. Ako šesťročný sa vysťahoval s rodičmi do Pensylvánie, kde jeho otec pracoval v oceliarni. Slúžil v americkej námornej pechote. "Počas vyloďovania na ostrov Iwódžima velil čate špeciálnych síl námornej pechoty a po dobytí hlavnej výšiny na ostrove, kopca Suribači, sa 23. februára 1945 zúčastnil na druhom vztyčovaní americkej zástavy, symbolizujúcej ovládnutie bojiska," uviedla Pôbišová.

Fotografia z tohto aktu sa podľa jej slov stala predobrazom bronzového monumentu na vojenskom cintoríne v Arlingtone (pri Washingtone, DC) a mnohých reprodukcií, vrátane poštových známok. "Padol 1. marca 1945 v pokračujúcich bojoch na ostrove. Seržant Strenk nebol v čase svojho pôsobenia v americkej armáde formálnym občanom USA. Certifikát o udelení občianstva dostali jeho príbuzní od imigračného úradu až 29. júla 2008," uzatvorila.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…