Dobré noviny
SERIÁL: Stromy sú symbolom mnohých slovenských obcí
TASR
TASR

SERIÁL: Stromy sú symbolom mnohých slovenských obcí

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Na Slovensku rastie niekoľko vzácnych a výnimočných stromov, ktoré majú z etnologického hľadiska veľký význam.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Obce Brezovica, Brezolupy, Bukovec či Dubodiel majú niečo spoločné. Pýšia sa erbom, v ktorom dominuje strom. Takýmto spôsobom dala obec najavo, že strom má pre ňu zásadný význam a ovplyvnil jej rozvoj.

Na Slovensku rastie niekoľko vzácnych a výnimočných stromov, ktoré majú z etnologického hľadiska veľký význam. "Napríklad dub v obci Dubinné. Ide o dub letný a je pravdepodobne najstarším a najmohutnejším stromom na našom území. Má minimálne 800 rokov, pravdepodobne i viac. Jeho vek sa už nedá presne určiť, pretože je bútľavý a najstaršia časť z neho je nenávratne preč", vysvetľuje pre TASR etnologička Katarína Nádaská. Dub bol ústredným bodom v dedine, prví obyvatelia si ho vybrali ako strom posvätný, rokovací, zasadací, prísažný a súdny.

V obci Čelovce majú tzv. derešový dub. Zemepáni pod ním na dereši trestali poddaných, aby svojmu rozhodnutiu dodali vážnosť a úctu podľa starého práva.

"Erb Fiľakova pôsobí, akoby išlo o dedinku neďaleko Malibu", myslí si Nádaská a dodáva: "niežeby im po uliciach rástli skutočné palmy, no v minulosti mali na mesto veľký vplyv Bebekovci, ktorí ju mali takisto vo svojom osobnom erbe".

V povedomí Slovákov pretrváva ako náš najstarší strom 705-ročná lipa, ktorú zasadil v roku 1301 pri bráne Bojnického zámku Matúš Čák Trenčiansky. Jej úctyhodný vek sprevádza i sláva. Lipa sa často spomína v dobových listinách. Niektoré z nich, ktoré sa viažu k Bojnickému zámku, sú lokalizované latinským "sub tilia nostra", teda "pod našou lipou". Pod lipou sa napríklad konal i krajinský snem, na ktorom sa Mária, dcéra Ľudovíta zriekla uhorskej koruny v prospech Žigmunda Luxemburského.

"V staroslovanskom jazyku súvisí slovo strom so slovom starý. Dodnes je kult uctievania stromov stále živý, aj keď v pozmenenej podobe. Najpodstatnejšie a najstaršie stromy sa vyhlasujú za pamätné, chránené pamiatkovou starostlivosťou", objasňuje etnologička. V roku 2000 bola z kultúrno-historických, krajinárskych a ekologických dôvodov vyhlásená za chránenú lipa malolistá na cintoríne v Dobrej Vode. Jej vek sa odhaduje na 150 rokov. Z tých istých dôvodov vyhlásili za chránenú aj tristoročnú lipu pri kostole v Smoleniciach, obvod jej kmeňa dosahuje až 653 centimetrov.

"Medzi vzácne stromy na západnom Slovensku patria aj sekvojovce. V objekte hydinárskeho podniku v Cíferi stojí 150-ročný sekvojovec mamutí. Dosahuje výšku 50 metrov, obvod kmeňa je 536 centimetrov. Je najväčším a najmohutnejším v okrese Trnava a zároveň najvyšším z chránených stromov na Slovensku. Ďalší sa nachádza v parku v Dolnej Krupej. V nádhernom anglickom parku je veľa cudzokrajných, mohutných a pekných stromov. Tento rastie v jeho hornej časti. Bol zaradený aj do ankety o strom roka 2008 a miestni obyvatelia ho prezývajú "sekvoja" alebo aj "mrkva". Je to kvôli majiteľovi kaštieľa a panstva v Dolnej Krupej Rudolfovi Chotekovi, ktorý bol milovníkom prírody a ovocinárstva. Dosahuje výšku 48 metrov, obvod kmeňa je 503 centimetrov a je druhým najvyšším v okrese Trnava", dodáva Katarína Nádaská.

V neďalekých Voderadoch nájdeme ďalšie vzácne stromy, ktoré sa od roku 2000 ochraňujú z krajinotvorných a estetických dôvodov. V parku miestneho kaštieľa na brehu jazierka rastú platany javorolisté, ktoré sa tam týčia už 120 až 150 rokov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…