Dobré noviny
G. Vrbová, exmanželka R. Vrbu, si v Londýne prevzala cestovný pas SR
TASR
TASR

G. Vrbová, exmanželka R. Vrbu, si v Londýne prevzala cestovný pas SR

Na snímke profesorka Gerta Vrbová počas rozhovoru pre médiá potom, ako jej štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička slávnostne odovzdal novovydaný cestovný pas SR. Profesorka Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na slávnej londýnskej univerzite UCL. V Londýne 7. apríla 2019
Na snímke profesorka Gerta Vrbová počas rozhovoru pre médiá potom, ako jej štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička slávnostne odovzdal novovydaný cestovný pas SR. Profesorka Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na slávnej londýnskej univerzite UCL. V Londýne 7. apríla 2019 — Foto: TASR - MZVaEZ SR

Vďaka svedectvu Vrbu a Lánika sa svet následne dozvedel pravdu o skutočnom charaktere nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mestečka Osvienčim.

Londýn 7. apríla (TASR) - Gerta Vrbová, bývalá manželka nebohého Rudolfa Vrbu, si v nedeľu slávnostne prevzala nový slovenský cestovný pas. V priestoroch Veľvyslanectva SR v Londýne jej ho odovzdal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička. TASR o tom informovalo Veľvyslanectvo SR v Londýne.

Gerta Vrbová pôsobila ako profesorka neurológie na University College London (UCL) a nedávno sa pričinila o to, že izraelské štátne vyznamenanie Spravodliví medzi národmi za nezištnú pomoc prenasledovaným Židom počas holokaustu získal Ondrej Čanecký.

Profesorka Vrbová totiž objasnila, že Čanecký - pôvodom roľník z obce Skalité - zachránil v apríli 1944 Rudolfa Vrbu a Jozefa Lánika počas ich úteku z koncentračného tábora.

Vďaka svedectvu Vrbu a Lánika sa svet následne dozvedel pravdu o skutočnom charaktere nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mestečka Osvienčim.

Na základe ich svedectva vznikol 60- stránkový dokument tzv. Osvienčimský protokol, ktorý dostali sionistické centrály v Istanbule, Londýne, Ženeve, ale aj Budapešti.

Viacerí historici považujú za Vrbovu a Wetzlerovu zásluhu, že sa zachránilo okolo 100.000 maďarských židov, pretože tamojší regent Miklós Horthy bol pod tlakom obsahu tzv. Osvienčimského protokolu nútený pozastaviť ich deportácie.

Štátny tajomník MZVaEZ sa v nedeľu v Londýne stretol aj s predstaviteľmi Asociácie slovenských vzdelávacích centier a komunít vo Veľkej Británii. Ružička s krajanmi pri tejto príležitosti diskutoval o otázkach postavenia slovenských občanov v Británii v súvislosti s brexitom, pričom ho zaujímali najmä aktivity asociácie v oblasti vzdelávania detí Slovákov.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…