Dobré noviny
Hniezdenie vtáctva je v plnom prúde, v mestách sa nájde aj 50 druhov
TASR
TASR

Hniezdenie vtáctva je v plnom prúde, v mestách sa nájde aj 50 druhov

Vtáčie hniezdo na balkóne rodinného domu či paneláka býva obyčajne vítanou príležitosťou zblízka pozorovať vtáčí život. Kde sa nájde pochopenie pre takéto susedstvo z lásky, tam o zaujímavé momenty z bohatého denného programu malých operencov nebýva núdza.
Vtáčie hniezdo na balkóne rodinného domu či paneláka býva obyčajne vítanou príležitosťou zblízka pozorovať vtáčí život. Kde sa nájde pochopenie pre takéto susedstvo z lásky, tam o zaujímavé momenty z bohatého denného programu malých operencov nebýva núdza. — Foto: Archív TASR

Tento rok o niečo viac ľudí upozornilo ochranárov na húkanie sov.

Bratislava 13. apríla (TASR) - Hniezdenie vtáctva v slovenských mestách je podľa odborníkov z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) v plnom prúde a preto je aj častejšie počuť ich spev. "Výrazný je spev sýkorky veľkej i belasej, drozda čierneho, krákanie vrán, húkanie sov, hrkútanie hrdličky záhradnej či holuba hrivnáka, čvirikanie vrabcov," opisuje Roman Slobodník z RPS. Pravidelne podľa neho na Slovensku hniezdi asi 50 vtáčích druhov.

Odborník priznáva, že niektoré druhy sa u ľudí netešia obľube. "Pomerne často sa nás ľudia pýtajú na straky či vrany, nezriedka sa im zdajú agresívne, keď lietajú veľmi blízko človeka alebo venčených psov. V takýchto situáciách majú pravdepodobne hniezdo tam, kde sa pohybujeme. Ak odídeme, nebudú nás nasledovať," radí Slobodník.

Tento rok o niečo viac ľudí upozornilo ochranárov na húkanie sov. "Ide najčastejšie o myšiarku ušatú. Sama si hniezdo nepostaví, zapáči sa jej v stavbe vrany alebo straky pod našimi oknami. Najviac zhovievavosti ocení v čase výchovy mláďat, ktoré sa hlasným pískaním dožadujú potravy," vysvetľuje Lucia Deutschová z RPS.

Podobne veľa trpezlivosti podľa jej slov počas hniezdenia potrebuje aj sokol myšiar, ktorý je známy typickým škriekaním. V minulom ľudia nahlásili 65 jeho hniezd v 19 mestách a obciach. "Vďaka týmto informáciám môžeme realizovať adopcie opustených mláďat, pomôcť pri ochrane nestabilných hniezd, respektíve inštalácii búdok, dlhodobo sledovať trend populácie, či zlepšovať vzťah ľudí k sokolím susedom," hovorí Deutschová a vyzýva verejnosť, aby hniezda nahlasovala aj tento rok.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…