Dobré noviny
Tomáš je medicínskym zázrakom. S transplantovanými pľúcami žije už 16 rokov a zdolal s nimi aj alpské vrcholy
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Tomáš je medicínskym zázrakom. S transplantovanými pľúcami žije už 16 rokov a zdolal s nimi aj alpské vrcholy

— Foto: archív Tomáša Bendíka

Aj napriek tomu, že mu diagnostikovali cystickú fibrózu, nevzdáva sa. Miluje hory a jeho cieľom je pokoriť vrch vo výške 5000 metrov. 

SPIŠSKÉ BYSTRÉ 16. novembra - Tomáš Bendík žije s transplantovanými pľúcami už šestnásť rokov. Po operácii nastali menšie komplikácie, pretože jeho telo nevedelo prijať nový orgán. Operácia mu ale nesmierne pomohla, pretože sa zbavil prenosného kyslíkového zariadenia a mohol sa zapojiť do pracovného, športového a kultúrneho života. 

„Ochorenie mi dalo iný pohľad na svet a aj vďaka nemu som spoznal množstvo ľudí. Mať okolo seba správnych ľudí je podľa mňa najdôležitejším aspektom v živote, pretože nikdy nevieme, ktorý deň bude naším posledným,“ hovorí pre Dobré noviny Tomáš Bendík. 

Ako sa prejavuje cystická fibróza?

Medzi klasické prejavy patrí kašeľ, klesajúca výkonnosť, no najmä časté zápaly pľúc a prínosových dutín.

Kedy vám ju diagnostikovali?

Prvýkrát mi to, respektíve mojim rodičom, povedal obecný lekár Štancel. Konštatoval, že mám pravdepodobne cystickú fibrózu, samotná diagnóza však zaznela až v Košiciach, keď som mal deväť mesiacov.

Ako vyzerala vaša liečba pred transplantáciou pľúc?

Pred operáciou som nemal nasadenú správnu liečbu. V sedemnástich rokoch som sa však dočítal, že posledná vec, ktorá mi môže zachrániť život, je transplantácia pľúc. Práve posledná liečba vo Vyšných Hágoch bola akoby predzvesťou všetkých udalostí, ktoré viedli k operácii. 

Dostal som sa tak do Centra pre liečbu cystickej fibrózy pre dospelých v Bratislave a až tam mi nasadili správnu liečbu, ktorá oddialila operáciu o tri roky. Išlo konkrétne o inhalácie, lieky, inzulín a najmä oxygenoterapiu. 

Kedy ste podstúpili samotnú operáciu? 

V septembri v roku 2002 som bol zaradený do urgentnej čakacej listiny vo Viedni. Na darcu som čakal päť mesiacov, konkrétne do 6. januára 2003. Večer prebehla operácia, ktorá bola náročná a trvala približne dvanásť hodín.

Tomáš pred operáciou na JIS-ke v Bratislave
Tomáš pred operáciou na JIS-ke v Bratislave Foto: archív Tomáša Bendíka

Potom nastalo nové obdobie môjho života bez kašľa, krvi, zadychčania sa a najmä bez prenosného kyslíkového zariadenia. Vrátil som sa do bežného života a začal som žiť život mladého muža.

Ako prijal váš organizmus nový orgán? Nebránil sa? 

Je pravda, že po operácii nastali menšie komplikácie. Telo bojovalo s novým orgánom približne tri týždne. V tom čase som už bol na Slovensku a slovenskí lekári to zvládli bravúrne.

Transplantácia pľúc je náročný chirurgický zákrok. Koľko rokov života vám predpovedali lekári po operácii?

Výhľady na dĺžku života po transplantácii pľúc, čo sa týka štatistiky, sú 50 % do piatich rokov. Po šestnástich rokoch od transplantácie patrím medzi medicínske zázraky. Hlavnú zásluhu má na tom pani doktorka Šenková.

Foto: archív Tomáša Bendíka

Diagnóza ani transplantácia pľúc vás nezastavili, ste obrovským bojovníkom. Čo je vaším hnacím motorom alebo vašou motiváciou?

Musím povedať, že mal som, ale aj v súčasnosti mám šťastie na dobrých ľudí a skvelých lekárov. Moje okolie bolo vždy tolerantné a nápomocné. Detstvo som mal úžasné, jediným problém je len to, že pľúca majú obmedzenú kapacitu, a preto neviem, kedy zhasne moja sviečka. Užívam si život plnými dúškami a nezaoberám alebo nezaťažujem sa vecami, ktoré nemôžem zmeniť.  

Máte ešte nejaké nesplnené sny alebo priania?

Plním si sny v rámci svojich možností. Aj keď majú moje pľúca obmedzenú kapacitu, bol som v Alpách v nadmorskej výške 3000 metrov a zvládol som to. Práve preto je jedným z mojich snov dostať sa na vrch vo výške 5000 metrov.

Foto: archív Tomáša Bendíka

Žiadna diagnóza či operácia nepoteší človeka. Väčšinou mu vezme veľa síl a chuť bojovať, no vy ste presným opakom. Existuje niečo, čo vám cystická fibróza dala? 

Choroba mi nič nevzala, jedine spolubojovníkov, ktorí nemali šťastie dožiť sa istého veku alebo umreli predčasne. Dala mi veľa toho pozitívneho, mám krásne spomienky na to, čo som kedysi nemohol robiť a v dnešných dňoch môžem. Určite mi dala iný pohľad na svet a aj vďaka nej som spoznal množstvo ľudí. Mať okolo seba správnych ľudí je podľa mňa najdôležitejším aspektom v živote, pretože nikdy nevieme, ktorý deň bude naším posledným.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…