Veľký objav v kostole na východe. Počas jeho obnovy našli zabudnuté ranogotické maľby
V Kostole sv. Antona Pustovníka v Spišskej Belej objavili v máji počas jeho obnovy ranogotické nástenné maľby.
Spišská Belá 14. júla (TASR) – V Kostole sv. Antona Pustovníka v Spišskej Belej objavili v máji počas jeho obnovy ranogotické nástenné maľby, ktoré sa nachádzajú na východnej stene lode – južne a severne po stranách víťazného oblúka. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Prešov na webovej stránke.
Priblížil, že fragmenty pôvodnej ranogotickej maľby kostola sa podľa formálnych znakov môžu datovať do prvej stavebnej fázy, s najväčšou pravdepodobnosťou do obdobia 60. až 70. rokov 13. storočia.
„To, že ide o staršiu maľbu, ako je maľba vo svätyni, je v súčasnosti viditeľné aj pri styku týchto odkrytých malieb s mladším murivom, ktoré dokladá pravdepodobne stavebnú úpravu víťazného oblúka pri rozšírení svätyne,“ doplnil KPÚ.
Kostol sv. Antona Pustovníka v Spišskej Belej bol v 60. až 70. rokoch 13. storočia postavený ako jednoloďová plochostropá stavba s rovným uzáverom svätyne, zaklenutým jedným poľom krížovej klenby a s predstavanou západnou vežou.
Okolo polovice 14. storočia došlo k prestavaniu svätyne, k jej predĺženiu a ukončeniu polygónom, v 60. rokoch k prestavbe lode na dvojloďový priestor zaklenutý na dvojicu pilierov a okolo polovice nasledujúceho storočia došlo k rozšíreniu prístavby severnej kaplnky.
Čiastočná barokizácia interiéru bola po roku 1720. Z nástenných malieb vo svätyni kostola sa zachoval fragment postavy sv. Antona Pustovníka s jeho atribútmi, s postavou donátorky s nápisovou páskou z konca 14. storočia.