Kaštieľ v Strážkach sa môže pochváliť unikátom. Podobnú zbierku inde na Slovensku neuvidíte
Kaštieľ v Strážkach v okrese Kežmarok sa preslávil vďaka najväčšej kolekcii obrazov Ladislava Mednyánszkeho na Slovensku.
V kaštieli žil a tvoril maliar Ladislav Mednyánszky, ktorý spolu s rodičmi prišiel z rodného Beckova po smrti svojho dedka Baltazára Szirmaya. „Ladislav mal mimoriadne komplikovanú povahu, bol skôr hanblivým, uzavretým, zdržanlivým človekom, no odohrávali sa v ňom obrovské vášne,“ priblížil Lisý.
Silné puto k prostrediu
Podľa neho tvorba Mednyánszkeho dokumentuje silné puto k tomuto prostrediu, čoho dokladom sú obrazy Strážskeho okolia, tatranskej prírody alebo štúdie rôznych kočišov, tovarišov, robotníkov a sedliakov.
„Niektoré obrazy môžu pôsobiť, že nie sú dokončené. To bol však umelcov zámer, pretože keď zachytil výraz tváre alebo charakter osoby na obraze, vtedy on sám považoval obraz za ukončený,“ doplnil lektor. Ladislav mal výrazný vplyv aj na svoju neter Margitu Czóbelovú, ktorá tiež maľovala, a rovnako aj na tvorbu svojho žiaka, maliara Ferdinanda Katonu.
Druhou významnou postavou kaštieľa je barónka Margita Czóbelová. Narodila sa v Strážkach, prežila Rakúsko-uhorskú monarchiu, prvú Československú republiku, Slovenský štát aj veľkú časť komunistického režimu.
Majiteľkou aj po 2. svetovej vojny
Lisý priblížil, že Czóbelová bola majiteľom kaštieľa aj po druhej svetovej vojne. Napriek tomu mohla obývať len tri izby, zvyšné priestory režim využil ako sociálne byty alebo sklady pre miestne jednotné roľnícke družstvo (JRD). Barónka bola aj maliarka, jej maľby sú vystavené v kaštieli.
Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.