Kaštieľ v Strážkach sa môže pochváliť unikátom. Podobnú zbierku inde na Slovensku neuvidíte
Kaštieľ v Strážkach v okrese Kežmarok sa preslávil vďaka najväčšej kolekcii obrazov Ladislava Mednyánszkeho na Slovensku.
V roku 2011 SNG venovala samostatnú výstavu jej tvorbe a vydala katalóg Barónka – Osudy Margity Czóbelovej/1891-1972/ medzi Mednyánszkym a Robbe-Grilletom, kurátorkami výstavy boli Katarína Beňová a Mária Šelepová. Pre miestny kostol sv. Anny namaľovala krížovú cestu, ktorá tam je dodnes.
Kaštieľ má na poschodí desať výstavných miestností, v ktorých sa nachádza najväčšia kolekcia obrazov Ladislava Mednyánszkeho na Slovensku a časť historického mobiliáru. Na konci 16. storočia tam Gregor Horváth-Stansith založil knižnicu. V súčasnosti strážsky fond obsahuje približne 8500 kníh.
Rozsiahly anglický park
Počas komunistického režimu kaštieľ chátral a jeho podoba inšpirovala aj filmárov. V roku 1968 sa v týchto priestoroch natáčal francúzsko-slovenský koprodukčný film Muž, ktorý luže, od francúzskeho režiséra Alaina Robbe-Grilleta. Postapokalyptický obraz Strážok a prázdneho kaštieľa zapôsobil na filmových tvorcov, ktorí si na nakrúcanie filmu vybrali práve toto miesto.
Pri kaštieli sa nachádza aj rozsiahly anglický park, ktorý vznikol v priebehu 19. storočia. Slovenská národná galéria v ňom predstavuje výstavu sochárstva 20. storočia. Park je určený aj pre turistov, ktorí ho môžu využívať na piknik a iné oddychové činnosti. Pracovníci galérie v ňom zase organizujú rôzne workshopy pre deti a kultúrne podujatia – najbližšie to budú Kaštieľne hry