EÚ dokázala vlani znížiť emisie CO2 aj pri zachovaní hospodárskeho rastu
Emisie skleníkových plynov v 27-člennej EÚ sa vlani medziročne znížili o 3,7 % aj napriek tomu, že hrubý domáci produkt (HDP) Únie vzrástol o 1,5 %.
Emisie, na ktoré sa EU ETS nevzťahuje, ako sú emisie z odvetvia mimo ETS, z dopravy, budov, poľnohospodárstva a odpadu, nezaznamenali v porovnaní s úrovňami z roku 2018 žiadnu významnú zmenu.
Komisia pripomenula, že výdavky EÚ na opatrenia v oblasti klímy, financovanie ekologických technológií, zavádzanie nových riešení a medzinárodnú spoluprácu sa v roku 2019 zvýšili a v kontexte obnovy Európy po pandémii COVID-19 dôjde k ich ďalšiemu zvýšeniu.
Podľa správy EK sú príjmy z aukcií v rámci EU ETS čoraz dôležitejším zdrojom financovania opatrení v oblasti zmeny klímy. Celkové príjmy, ktoré členské štáty EÚ, Spojené kráľovstvo a krajiny EHP získali z aukcií v období od roku 2012 (začiatok obchodovania formou aukcií v rámci EU ETS) do polovice roka 2020, predstavovali viac ako 57 miliárd eur, pričom viac ako polovica bola vygenerovaná len v rokoch 2018 a 2019.
V roku 2019 prekročili celkové príjmy z aukcií 14,1 miliardy eur. Z tejto sumy sa 77 % použije na klimatické a energetické účely, čo je o 7 percentuálnych bodov viac ako v roku 2018, keď tento podiel predstavoval 70 %.
Okrem toho čoraz viac projektov v oblasti klímy s finančnou podporou EÚ sa financuje speňažením emisných kvót prostredníctvom programu NER 300, inovačného fondu a modernizačného fondu EÚ.