Bratislava dáva do centra pozornosti boj s následkami klimatickej zmeny
Boj s nepriaznivými následkami klimatickej zmeny má byť v centre pozornosti mesta Bratislava pri adresovaní mestskej ekológie a udržateľnosti.
Bratislava 27. decembra (TASR) - Boj s nepriaznivými následkami klimatickej zmeny má byť v centre pozornosti mesta Bratislava pri adresovaní mestskej ekológie a udržateľnosti. Uvádza to Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v nedávno schválenom manifeste verejných priestorov.
Upozorňuje, že mestá globálne produkujú viac ako 60 percent emisií uhlíka, spotrebúvajú 78 percent energetických zdrojov a zároveň sú hlavnými prispievateľmi k znečisteniu vody a ovzdušia.
Opatrenia na ochranu kvality mestskej zelene
Vízia „zeleného mesta“ má preto reagovať na tieto problémy nie len reštruktúrovaním mestskej mobility, ale aj systematickými zmenami v správe odpadu, zelenej a modrej infraštruktúry a energetiky. „Krátkodobé a dlhodobé ciele rozvoja sa preto intenzívne zaoberajú týmito témami, počnúc mestskou zeleňou, ktorá zmierňuje prehrievanie mesta a znečistenie ovzdušia,“ spresňuje MIB.
Kvalita mestskej zelene závisí od jej údržby a od opatrení na jej ochranu. Napríklad pri stavebných prácach býva zeleň často z nedbanlivosti poškodená. Krátkodobé opatrenia by preto mali podľa mesta smerovať k ochrane a údržbe existujúcej zelene.
Čo je ešte potrebné
„Z dlhodobého hľadiska je v rámci stratégie verejných priestorov nutné prijať komplexné koncepcie tvorby zelenej infraštruktúry. Pri zakladaní zelene by sa malo dbať na rôznorodosť výsadby, ktorej úloha nemá byť čisto estetická, ale mala by predovšetkým slúžiť ako podpora urbánnym ekosystémom,“ píše sa v manifeste.
Potrebné je podľa samosprávy realizovať pasport stromov i plôch zelene, diagnostikovať ich zdravotný stav a určiť ich primárnu funkciu. Bratislava chce prepojiť jednotlivé plochy zelene do jedného systému a tiež napojiť mestskú zeleň na prírodné zázemie mesta. Za nutné považuje vytvoriť podmienky pre vytváranie vertikálnych zelených stien a fasád či vegetačných striech. Ako tvrdí, má to veľký vplyv na odpar dažďovej vody i ochladzovanie budov.
Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.