Nebaví vás beh a nechce sa vám chodiť do fitka? Vyskúšajte staré dobré švihadlo a neoľutujete
Vedeli ste, že skákaním spálite ešte viac kalórií ako pri behu?
BRATISLAVA 7. júna - Možno sa hanbíte behať po uliciach, kde vás vidia ostatní ľudia. Možno sa bojíte, že nemáte dostatočnú kondíciu, prípadne vás bolia kolená. Možno vás jednoducho nebaví behanie. Nie je to však jediný finančne nenáročný spôsob, akým si môžete zlepšiť telesnú kondíciu a zároveň schudnúť pár kíl.
Môžete skúsiť skákať na švihadle. To kúpite za pár eur a jeho rôzne efekty vás možno príjemné prekvapia. S kondičným trénerom Martinom Bobekom sme sa porozprávali aj o tom, ako správne skákať.
Tie úplne začiatky
Ak ste nikdy nemali v ruke švihadlo, nemusíte sa ničoho báť. Martin ho odporúča aj úplným začiatočníkom, treba si však dávať pozor, aby ste si neublížili. „Skákanie na švihadle je vhodne aj pre začiatočníkov, ale musia si dávať pozor na to, aby si nepreťažili achilovku. Čas skákania by tiež mali zvyšovať postupne,“ odporúča tréner.
Skúste teda najprv začal piatimi minútami a keď si budete istejší, čas postupne zvyšujte. Pokiaľ budete skákať aj dvadsať minút vkuse, môžete sa začať považovať za pokročilého.
Môže sa stať, že už máte s cvičením nejaké tie skúsenosti a bojíte sa, že obyčajné švihadlo bude pre vás strata času. Vôbec takéto obavy nemajte, odpovedá Martin: „Skákanie na švihadle je vhodne pre všetky kategórie športovcov, či už ste začiatočník, alebo profi športovec, každý sa skákaním vie dobre rozohriať pred cvičením alebo to mať ako súčasť napr. kruhového tréningu.“
Spálite aj celý obed
Keď už hovoríme o tom rozohrievaní, určite sa nezabudnite pred skákaním trochu ponaťahovať. Netýka sa to len nôh, švihadlo predsa len držíte aj v rukách a pri skákaní neustále pracujete so zápästím. Časom túto radu určite oceníte, pretože sa vám bude skákať o dosť jednoduchšie.
Mnohí považujú beh za jeden z najefektívnejších spôsobov, ako spaľovať kalórie. To je síce pravda, no možno ostanete prekvapený, keď zistíte, že za rovnaký čas skákania na švihadle tých kalórií spálite ešte viac. „Ako príklad by sme si mohli uviesť 60-kilogramového človeka. Za hodinu skákania na švihadle môže spáliť až 720 kalórií pri 120 – 140 preskokoch za minútu. Pre porovnanie s behom, ten istý človek za hodinu pri rýchlosti 9 km/h spáli zhruba 560 kalórií. Jasné, že každý jeden človek je jedinečný a nedá sa presne povedať, ktorému čo bude lepšie zaberať,“ konštatuje Bobek.
Veď to „buchoce“
Možno už švihadlo doma máte a teraz rozmýšľate, kedy je najvhodnejší čas skákania. Ak skáčete doma, pravdepodobne ste už vylúčili nočné skákanie, keďže pomerne hlučné zvuky môžu vyrušovať vašich spolubývajúcich. Práve tieto zvuky však môžu zlepšiť okrem fyzických aj vaše rytmické zručnosti.
Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.