Samuel pomáha turistom v Bratislave: Poradiť nevedel iba raz, keď si jeden pán chcel kúpiť ruženec
Turistickí anjeli sa nachádzajú v uliciach nášho hlavného mesta a vždy sú pripravení pomôcť.
BRATISLAVA 1. augusta – Samuel má 21 rokov, počas roka ho môžete zvyčajne stretnúť v škole a počas prázdnin v uliciach Bratislavy, kde pracuje ako anjel. Pre turistov. Zodpovie na akékoľvek otázky, zorientuje v mape a vyrieši akýkoľvek problém, s ktorým si zahraniční návštevníci práve nedajú rady. Tourist Angels je dobrovoľnícky program, ktorý zastrešuje Bratislavské dobrovoľnícke centrum. „Mám rád Bratislavu a laicky som sa zaujímal aj o jej históriu. Páčia sa mi historické centrá miest,“ začína svoje rozprávanie mladý študent pre Dobré noviny.
Už v minulom roku sa spolu s dvomi študentkami z Lotyšska a Cypru pohybovali v okolí turistických atrakcií a čakali na otázky turistov. Vyzbrojení boli letáčikmi o našom hlavnom meste. „Pomáhali sme im zorientovať sa v meste, hľadali sme reštaurácie, alebo ukázali najbližší bikesharing. Bavilo ma to, tak v tom tento rok pokračujem zas,“ hovorí Samuel. Pred tým, ako sa s tímom v modrých tričkách dostal do ulíc, dostali prednášku o histórii Bratislavy. Na turistických bodoch sa nachádza od 10.30 do 15.30. Tento rok je však úbytok turistov citeľný. „Pôvodne som mal pracovať od štvrtka do nedele, ale kvôli výraznému poklesu turistov sa to skrátilo len na piatok a sobotu. Keďže je turistov málo, ani našich letákov neubúda. Minulý rok bol v tomto výdatnejší,“ vysvetľuje. Počas liet, ktoré viditeľne zasiahla korona kríza, sú najviditeľnejšou skupinou v uliciach nemeckí a rakúski dôchodcovia. „Turisti si uvedomujú, že je to menšie mesto, ale páči sa im. Dôchodcovia chodia so sprievodcom. Stretávali sme aj veľa Talianov, mladých Nemcov, Francúzov, Maďarov a samozrejme Čechov a Slovákov. Tento rok je ich však menej.“
Región, ktorý nepoznajú
V teréne sa častokrát stáva, že zahraničným návštevníkom ozrejmuje aj historické pozadie celého regiónu. Turisti majú len malú predstavu o východnej Európe a berú ju ako homogénnu časť Európy. Preto častokrát dôjde aj na rozhovory o politike, kultúre či ekonomike. Vyskytla sa však otázka, ktorá ho zaskočila a návštevníkovi Bratislavy nedokázal poradiť.
„Jeden chlap sa ma spýtal, kde kúpi ruženec. Doteraz netuším, kde,“ smeje sa Samuel. Turisti nedostávajú len tipy na historické pamiatky. Mnoho vecí, ktoré dotvárajú atmosféru mesta a poznajú ich len domáci, sa nedočítajú na žiadnej turistickej stránke. A tak ich posiela na zmrzlinu na Laurinskej, na kávičku do Králička, na aktuálny Street Food festival, do kaviarne s mačičkami či na prechádzku mostom na Tyršovo nábrežie. Dobrovoľníctvo mladých ľudí predovšetkým spája. Vznikajú medzinárodné priateľstvá, ktoré fungujú ďalej. Navštevujú sa, cestujú, navzájom spoznávajú svoje krajiny.
Informácie, ktoré sa turisti môžu dozvedieť z oficiálnych turistických stránok mesta, sú podľa Samuela výborne spracované a postačujúce. Zahraniční návštevníci však často riešia konkrétne situácie na mieste a na to by pomohlo, ak by sa turistické centrá nachádzali aj na Bratislavskom hrade podobne ako to je na autobusovej či vlakovej stanici.