Dobré noviny
Desaťtisíc krokmi denne ku zdraviu? Aká je pravda o populárnej hranici, ktorú mnohí dodržujú
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Desaťtisíc krokmi denne ku zdraviu? Aká je pravda o populárnej hranici, ktorú mnohí dodržujú

10 tisíc krokov denne
10 tisíc krokov denne — Foto: unsplash

Hovorí sa, že by sme pre svoje zdravie mali denne prejsť aspoň 10-tisíc krokov. Je to dôležitá športová hranica alebo marketingový výmysel?

Chôdza patrí medzi jednu z najprirodzenejších aktivít človeka a stovky lekárskych štúdií opakovane preukázali, že pravidelné prechádzky ľudskému zdraviu jedine prospievajú.

Chôdza prispieva k dobrému zdraviu

Obyčajná chôdza nielenže posilňuje našu psychiku, ale zároveň tiež preukázateľne znižuje hladiny cholesterolu či krvného tlaku a pomáha predchádzať cukrovke, obezite a iným zdravotným ťažkostiam. Dokonca znižuje riziko kardiovaskulárnych príhod a úmrtí.  

Chôdza je skvelým a jednoduchým spôsobom, akým môžeme zoceliť naše zdravie. Zatiaľ čo sme predtým naše kroky merali „od oka", v súčasnosti nám v meraní vzdialenosti pomáhajú čím ďalej vyspelejšia fitnes náramky a krokomery. Väčšina z nich pritom stavia na tzv. pravidle 10-tisíc krokov denne, ktoré sa počas času stalo doslova mantrou všetkých milovníkov športu a pohybu. Málokto sa však zamyslel, či je táto hranica pre ľudské zdravie vôbec ideálna a kto s týmto nápadom vlastne prišiel.

Išlo o marketingovú kampaň 

Pravidlo 10 000 krokov bolo pôvodne súčasťou marketingovej kampane. Celý koncept vznikol v Japonsku v nadväznosti na letné olympijské hry konané v roku 1964 v Tokiu. Počet krokov ale nezačal byť presadzovaný na základe dôkladnej vedeckej štúdie, ale z čisto marketingovej stratégie. Hlavným propagátorom bola japonská spoločnosť Yamas, ktorá týmto spôsobom podporovala predaj prvého pedometra Manpo-Kei (prekladá sa ako 10 000 krokov).

Pomyselné semienko tohto nápadu zasadil japonský výskumník Yoshiro Hatano, ktorý zistil, že priemerný Japonec ujde 3 500 až 5 000 krokov denne. Hatano ale začal presadzovať denný limit aspoň desať tisíc krokov, lebo práve takú vzdialenosť považoval za zdraviu prínosnejšiu. Podľa Davida Bassetta, profesora kineziológie z University of Tennessee, pre pravidlo desiatich tisíc krokov ale v tom čase neexistovali žiadne podložené vedecké dôkazy. „Cítili len to, že takéto číslo svedčí o aktívnom životnom štýle a malo by byť zdraviu prospešné,“ povedal pre The Guardian.

Ničím podložené odporúčania postupne prijala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Americká kardiologická asociácia (AHA) či Americké Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb (HHS). Možno práve preto väčšina smart náramkov aj dnes používateľov automaticky chváli za zdolanie desaťtisíc krokov.

Vzdialenosť nie je kľúčová 

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…