Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine: O našu pôdu sa staráme ako o malý vesmír
Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte. Niekedy sa to deje aj celkom pomaly a postupne. Prirodzene. To je aj prípad Elišky Gálisovej a Michala Roháča, ktorí sa z Bratislavy presťahovali južnejšie za Gabčíkovo.
V obci Ňárad dnes už tretí rok rozvíjajú záhradu na princípe regeneratívneho hospodárstva. Organicky a s maximálnym ohľadom na štruktúru a zdravie pôdy pestujú prevažne zeleninu, ktorú rozvážajú ľuďom v okolí Bratislavy. Kto sú Michal a Eliška, ako sa k regeneratívnemu poľnohospodárstvu dostali a čo je to no dig systém, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Skrslo to v hlave kaderníkovi
„Skrslo to v Michalovej hlave, ja som sa pridala a spolu sme to rozbehli na väčšiu katastrofu,“ opisuje začiatky malej farmy na princípe regeneratívneho poľnohospodárstva Eliška Gálisová. Poďla jej slov ku zmene kariéry prišiel pár pomaly a prirodzene. Michal Roháč ešte donedávna stál takmer 16 rokov za kaderníctvom Toni & Guy. O farmárčenie na organických základoch sa začal zaujímať pred niekoľkými rokmi, keď prešiel na vegánsku stravu a cez Youtube sa oboznámil s postavou kanadského pestovateľa Jeana Martina Coultiera.
„Považuje sa za superstar v rámci regeneratívneho poľnohospodárstva. Pred pár rokmi som sa dostal k jeho videám a zaplatil si kurz online masterclass, ktorý sprostredkúva online hodiny o organickom farmárčení a ponúka doživotný prístup do tejto databázy. Študujete teda celý život. Pre toto štúdium si nastavíte ciele, päťročný plán a stanete sa súčasťou komunity, ktorá má dnes už vyše 12 000 členov. Ide o market garden masterclass, teda o organickú záhradu, na ktorej sa pestuje za účelom predaja.
Krátko po tom, čo sme sa s Eliškou zoznámili, som ju zasvätil do svojich plánov a čoskoro ma nasledovala. Kúpili sme si dom so záhradou v Ňárade, asi 60 kilometrov od Bratislavy. V hlavnom meste som robil kaderníka 20 rokov. Chcel som sa ale venovať aj niečomu inému; niečomu, s čím súvisí konzumácia jedla, ktoré je prospešné pre ľudský organizmus i klímu,“ vysvetľuje Michal.
„Náš prípad nie je o vyhorení v korporáte. K regeneratívnej záhrade sme sa dostali prirodzene. Keď sme sem prišli, chceli sme iba pestovať a sadiť pre rodinu a známych. No, ako ktorýkoľvek iný biznis, aj ten náš sa postupne rozvíjal podľa toho, ako sme sa mu venovali. Ja som časom svoju prácu v meste nechala a prebrala som agendu ohľadom nastavovania predaja, marketingu, administratívy a účtovníctva na seba. Neskôr sa nám už nechcelo do Bratislavy dennodenne dochádzať. A tak sme odišli z Hviezdoslavovho námestia a skončili v Ňárade,“ dodáva Eliška.
Prvý rok bol pre dvojicu prelomový
Článok pokračuje na ďalšej strane: