Dobré noviny
Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine: O našu pôdu sa staráme ako o malý vesmír
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine: O našu pôdu sa staráme ako o malý vesmír

Michal a Eliška
Michal a Eliška — Foto: Andrea Petrovčinová

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte. Niekedy sa to deje aj celkom pomaly a postupne. Prirodzene. To je aj prípad Elišky Gálisovej a Michala Roháča, ktorí sa z Bratislavy presťahovali južnejšie za Gabčíkovo. 

V obci Ňárad dnes už tretí rok rozvíjajú záhradu na princípe regeneratívneho hospodárstva. Organicky a s maximálnym ohľadom na štruktúru a zdravie pôdy pestujú prevažne zeleninu, ktorú rozvážajú ľuďom v okolí Bratislavy. Kto sú Michal a Eliška, ako sa k regeneratívnemu poľnohospodárstvu dostali a čo je to no dig systém, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Skrslo to v hlave kaderníkovi

„Skrslo to v Michalovej hlave, ja som sa pridala a spolu sme to rozbehli na väčšiu katastrofu,“ opisuje začiatky malej farmy na princípe regeneratívneho poľnohospodárstva Eliška Gálisová. Poďla jej slov ku zmene kariéry prišiel pár pomaly a prirodzene. Michal Roháč ešte donedávna stál takmer 16 rokov za kaderníctvom Toni & Guy. O farmárčenie na organických základoch sa začal zaujímať pred niekoľkými rokmi, keď prešiel na vegánsku stravu a cez Youtube sa oboznámil s postavou kanadského pestovateľa Jeana Martina Coultiera. 

Foto: Andrea Petrovčinová

„Považuje sa za superstar v rámci regeneratívneho poľnohospodárstva. Pred pár rokmi som sa dostal k jeho videám a zaplatil si kurz online masterclass, ktorý sprostredkúva online hodiny o organickom farmárčení a ponúka doživotný prístup do tejto databázy. Študujete teda celý život. Pre toto štúdium si nastavíte ciele, päťročný plán a stanete sa súčasťou komunity, ktorá má dnes už vyše 12 000 členov. Ide o market garden masterclass, teda o organickú záhradu, na ktorej sa pestuje za účelom predaja. 

Krátko po tom, čo sme sa s Eliškou zoznámili, som ju zasvätil do svojich plánov a čoskoro ma nasledovala. Kúpili sme si dom so záhradou v Ňárade, asi 60 kilometrov od Bratislavy. V hlavnom meste som robil kaderníka 20 rokov. Chcel som sa ale venovať aj niečomu inému; niečomu, s čím súvisí konzumácia jedla, ktoré je prospešné pre ľudský organizmus i klímu,“ vysvetľuje Michal.

Foto: Andrea Petrovčinová

Náš prípad nie je o vyhorení v korporáte. K regeneratívnej záhrade sme sa dostali prirodzene. Keď sme sem prišli, chceli sme iba pestovať a sadiť pre rodinu a známych. No, ako ktorýkoľvek iný biznis, aj ten náš sa postupne rozvíjal podľa toho, ako sme sa mu venovali. Ja som časom svoju prácu v meste nechala a prebrala som agendu ohľadom nastavovania predaja, marketingu, administratívy a účtovníctva na seba. Neskôr sa nám už nechcelo do Bratislavy dennodenne dochádzať. A tak sme odišli z Hviezdoslavovho námestia a skončili v Ňárade,“ dodáva Eliška.

Prvý rok bol pre dvojicu prelomový

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…