Dobré noviny
Pôvabnej Helene pózoval aj prezident Masaryk, o prvej rusínskej sochárke napriek tomu takmer nik nevie
Simona Gálová
Simona Gálová

Pôvabnej Helene pózoval aj prezident Masaryk, o prvej rusínskej sochárke napriek tomu takmer nik nevie

Helena Mandičová a Tomáš Garrigue Masaryk.
Helena Mandičová a Tomáš Garrigue Masaryk. — Foto: Archív V. Grešlíka; Rusyn.sk

V žiadnej súčasnej encyklopédii alebo príručke nenájdeme o Helene Mandičovej ani slovo. Len málokto tuší, že pôvabnú mladú umelkyňu zo Slovenska obdivoval aj prvý prezident Československa.

Osud samotnej Mandičovej je rovnako tragický, ako osud jej najväčšieho diela. Počas druhej svetovej vojny sa s manželom presťahovali do Mukačeva a odtiaľ do Budapešti, čo pre sochárku malo tragické dôsledky. Trávila dni aj noci v studených a vlhkých protileteckých krytoch kvôli neustálemu bombardovaniu mesta, čo viedlo k jej ťažkému ochoreniu. Ochrnuli jej kĺby na rukách a aj keď sa vrátila po vojne do Košíc, k sochám sa nikdy nevrátila. „Všetko alebo nič,“ hovorila každému, ktorá sa jej pýtal, prečo už nič netvorí.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1644009932509019&set=bc.Abr6EIZC1VY8K4WDuoHTIj0K6MoVtYMUkWc7XgByNPb-D5pSrKO3dW5BF4x1lsAaH80rRCIyWoWdNSZalqi7Ueei-jrcnpk2Lo0vGG8lxo-CTEDCpv0JgHNIt_GBvEii5xSwHXqWtzyPd96LbTKhB9pqq1TXnoIsantkuBO_lLKtWpmPEfe5G1gUTwZPMIDL65kunnQdOH6iiH_MbL3T_yG-&opaqueCursor=AbruLzg8juV7fAI6iyXWpV4VU7xPL-2O_xCFnKuhumciCfHGhbcCOs9qKtHKJN4IJSYrMVk-o3QgqvysfmFxZUE3rZdY27Xg-_hrrizUHUKca4cayKDKMZUaLLZaD3b2_G99EJQBg99quzKSgoMRDzjCK6ROX9Rzrk37ADVgwrfDDv0zUCyI9t1VwH8TYLnse9VjwLqbJVQwexM7CGLgQGB5JzB1tVI5XWWJWM68Sf1nc5dM3Y9x3p1_AdpSjfP64gl97OYIhtuqF2eg-wLadw6u_001NKm5mIPaH8zAJ4AIaDnUKL_3iAjdvqoq_7xgYDYq_QajvgI5J4hyoqBg7PPcKQMnITRu8NvUiHdMgSrr6bEbV4FZRAf2NqwmLeYIbhasGG9LVRKGSLvAm8FPa9eLSf6MuK57fi43tRww1Y5ls2SjkfwBPwEQwYkvMuwLfLBDLeLtDZFYFhQ_LSazhYHwf85QVaHnoJus6TZUaaTEKrBHpUQjCbMHh78a1myhZAWEkgCSDwDPEs9Q8F08I3dVwvook1sYoV1S2MkAS2UnRkIyuAiKFsZ5HdGpOlT5v8uP5eJZOrTiF2awr47X6f1w

Chcela sa pridať do košickej skupiny výtvarných umelcov, ale komisia od nej požadovala vstupné dielo, ktoré odmietla spraviť, pretože ju to ako umelkyňu, ktorej ešte nedávno pózoval Masaryk, urazilo. Za úlohu dostala vymodelovať dojičku. „Za týchto podmienok radšej nevstúpim,“ oznámila komisii a odišla.

Žena, ktorú obdivovalo celé Československo, sa zaťala a zanevrela na všetko umenie. Začala pracovať ako predavačka v obchode s textilom, odkiaľ ju po čase tiež vyhodili. Vraj mala pre socialistické zákazníčky príliš svojský vkus. V šedivej dobe diktatúry predsa nesmel nik vyčnievať. Po tejto rane do konca života pracovala ako pokladníčka. Cestovala medzi Ostravou, kde žila jej neter, a Košicami, kde aj naposledy vydýchla.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…