Martinu z Luxemburska inšpiroval článok na Dobrých novinách. S cukrárom spod Tatier potešili zdravotníkov
Rodenej Levočanke Martine Michlíkovej bolo jej rodné mesto vždy tak trochu pritesné. A tak využila hneď prvú príležitosť, ako okúsiť čosi viac.
Čo sused, to cudzinec
Bezpochyby situácia v slovenských a luxemburských nemocniciach je neporovnateľná. Dôvodov je hneď niekoľko. „Luxembursko má zhruba 600 000 obyvateľov, pričom 75 percent je zaočkovaných. V nemocniciach nie je taký veľký nápor, i keď za posledné dni pribúda zhruba 1500 až 2000 pozitívne testovaných denne, čo je pomerne veľa. Hospitalizovaných je pritom približne štyridsať ľudí a polovica z nich je na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ približuje aktuálnu situáciu Slovenka Martina, ktorá žije v dedine Strassen len pár kilometrov od hlavného mesta Luxemburg.
Túto krajinu už považuje za svoj domov. „Umocnilo sa to po tom, čo sa nám narodili deti. S manželom, ktorý je pôvodom zo Sicílie, máme desaťročného syna a o dva roky mladšiu dcéru. Na tunajšom živote oceňujeme najmä bezpečnosť, rôznorodosť národností a možností pre rodinný život. Len v našej obci žije 110 rôznych národností. Deti majú tiež priam ideálne jazykové príležitosti. Ja s nimi komunikujem po slovensky, manžel po taliansky, vedia tiež anglicky a v škole sa učia ešte francúzštinu a nemčinu,“ vraví o živote v krajine biznisu.
Konkrétna pomoc
Pomoc slovenským zdravotníkom nebola prvá nezištná akcia, ktorú rodáčka z východného Slovenska zorganizovala. Pravidelne sa snaží Slovákom pomáhať. Obyčajne ide o cielenú pomoc konkrétnym rodinám cez šatstvo prípadne iné materiálne veci. „Vždy ma to ťahalo k charite. Určite i preto, lebo pracujem s financiami a neprichádzam denne do kontaktu s hmotným výsledkom. Navyše môžem povedať, že mám v živote veľa šťastia. Ani v čase pandémie naša rodina nebola ukrátená o hmotné zabezpečenie, pracujeme z domu. Nie však každý je v podobnej bezproblémovej situácii,“ uzatvára.