Dobré noviny
Slávnej huslistke sa v koncentráku klaňali aj esesáci. Vďaka hudbe zachránila pred smrťou desiatky nevinných
Simona Gálová
Simona Gálová

Slávnej huslistke sa v koncentráku klaňali aj esesáci. Vďaka hudbe zachránila pred smrťou desiatky nevinných

Alma Rosé / Orchester v Auschwitzi.
Alma Rosé / Orchester v Auschwitzi. — Foto: Wikimedia Commons; US Holocaust Memorial Museumm - George Kadish/Zvi Kadushin

Židovská huslistka Alma Rosé dokázala svojím talentom a charizmou očariť aj vysokopostavenych nacistov.

Začiatkom apríla 1944 sa v tábore smrti Auschwitz-Brikenau stala veľmi zvláštna vec. V tomto pekle na Zemi sa odohral pohreb, počas ktorého sa dôstojníci SS poklonili zosnulej žene, Židovke. Tou ženou bola slávna husľová virtuózka Alma Rosé. Hoci ona neprežila, na konci vojny jej ďakovali za svoj život desiatky nevinných.

Vďaka hudbe spoznala aj manžela Václava

Alma sa narodila vo Viedni v roku 1906 do slávnej hudobnej rodiny. Jej otec bol koncertným huslistom, jej mama zase sestrou jedného z najslávnejších rakúskych skladateľov Gustáva Mahlera. Malá Alma držala husle v ruke už ako dieťa, koncertovať začala, keď mala 15 rokov. Vystupovala ako sólistka, hrala v orchestri Viedenskej štátnej opery a sama založila ženský orchester. Vďaka hudbe spoznala aj svojho budúceho manžela, českého huslistu Václava Příhodu.

Nástup nacizmu k moci však predznamenal pre celú rodinu začiatok zlých časov. Možností na koncertovanie stále ubúdalo. Po obsadení Rakúska nacistami bolo jasné, že rodina musí utiecť do bezpečia. Alma Rosé sa s manželom rozviedla a s otcom odcestovali do Londýna, kde žila v nehumánnych podmienkach. Alma sa radšej vrátila na pevninu, kde sa snažila koncertovaním uživiť seba i otca. V Holandsku sa chcela zakryť svoj židovský pôvod fiktívnym sobášom s holandským inžinierom, no tento jej trik nestačil.

Mengele si ju vybral na operáciu

Nacisti totiž prestali počas vypravovania transportov do koncentračných táborov zohľadňovať sobáše s Holanďanmi. V roku 1942 prikázali nastúpiť do transportu aj Alme. S falošným pasom a s novou identitou utiekla nacistom cez Francúzsko až do Švajčiarka, kde ju však prichytili. Niekoľko mesiacov ju držali v tábore neďaleko Paríža, odkiaľ ju v lete 1943 transportovali do koncentračného tábora pri Osvienčime.

Alma s vytetovaným číslo 50381 zostala spolu s tisíckami ďalších väzňov odtrhnutá od svojich milovaných. Ešte pred vojnou bola váženou huslistkou, ktorej vystúpenia očarili divákov po celej Európe. V tábore smrti však nebola nikým, iba obyčajným číslom, ktoré nedokázal nik zachrániť.

Václavova druhá manželka o Alme:

„Poznám samozrejme všetko z rozprávania o jeho prvej žene. Hovoril o nej vždy s láskou. Povedal mi, že bolo dobre, že sa dostali v pravý čas z Nemecka do Anglicka. Keď sa však po vojne dozvedel o jej smrti, bolo to pre neho ako blesk z čistého neba. Nemohol sa z toho vôbec spamätať a nevedel pochopiť, prečo sa na neho Alma vo svojej núdzi neobrátila o pomoc. Veď boli päť rokov manželia a rozišli sa ako dobrí priatelia. Poznala som jeho odvahu a som presvedčená, že by sa jej snažil pomôcť. Mal morálne právo sa do celej veci zapojiť, aj keď už neboli manželia, lebo Alma do smrti niesla jeho meno,“ spomínala Václavová druhá manželka Helena. O jeho nevine svedčí aj to, že Almin otec Arnold Rosé, ktorý vojnu prežil, zostal do smrti jeho priateľom.

 

Almu si pri selekcii vyhliadol samotný "doktor smrť", Josef Mengele, ktorý sa rozhodol, že bude súčasťou jeho „lekárskych pokusov“. Podľa spomienok jej spoluväzenkyne Margot Anzebacherovej jedného dňa Almu vybrali na experimentálnu operáciu, ktorá mala len dva výsledky – desivé doživotné zmrzačenie alebo smrť.

Záchrana v poslednej chvíli

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…