Dobré noviny
Komunisti ju poslali na desať rokov do továrne. Rehoľná sestra však nakoniec zachraňovala duševne choré deti
Simona Gálová
Simona Gálová

Komunisti ju poslali na desať rokov do továrne. Rehoľná sestra však nakoniec zachraňovala duševne choré deti

Aquinata Ružena Nagyová.
Aquinata Ružena Nagyová. — Foto: Archív Kanonisky sv. Augustía rehole Notre Dame

Čo Pán Boh dal, to mu vraciam. Ja som vôbec nemyslela, že by som nejakú dieru spravila do sveta, hovorí skromne rehoľná sestra Aquinata.

Podľa údajov Ústavu pamäte národa bolo v roku 1961 desať sestier prevezených do vznikajúceho detského ústavu v českých Čížkoviach. „Mali sme tam 28 detí, no len pánboh vie, čo sme si tam prežili. Prišla najhlavnejšia pedagogička z Prahy a tá, keď to videla, tak si chytila hlavu a povedala, že sme sa úplne zbláznili,“ spomínala. Nemali kde poriadne bývať, kde variť, v katastrofických hygienických podmienkach postupne v priebehu jedného roka dom vyčistili, dostavali kuchyňu a uspôsobili na starostlivosť o duševne postihnuté deti, ktoré neustále pribúdali a ktoré roky zanedbávali.

Sestra Aquinata v Galante, kde vyučovala náboženstvo.
Sestra Aquinata v Galante, kde vyučovala náboženstvo. Foto: Archív Kanonisiek Notre Dame

Deti ako jej vlastné

Sestry, profesionálne učiteľky, so zdravotníckym vzdelaním, nadaním na hudbu, maľbu, v krátkom čase s chorými deťmi dosahovali vynikajúce výsledky. Niekoľko detí sa im podarilo dostať do pomocných škôl, naučili ich čítať a písať, na požiadanie z Prahy vypracovali plán pedagogickej činnosti s postihnutými deťmi. Čížkovice sa stávali ukážkovým ústavom pre celé Československo.

Vítali odborné návštevy zo spriateleného zahraničia, časom robili i vlastnú trojmesačnú diagnostiku úrovne postihnutia dieťaťa. S deťmi chodili na brigády, absolvovali výlety, sestra Aquinata sa venovala tiež ich hudobnej a dramatickej výchove, logopédii a výučbe náboženstva. „U detí to bolo úžasné. Tie deti tak priľnuli k nám a rodičia nás mali radi, lebo videli ten pokrok. Ako sa rozvíjali, aj keď boli postihnuté,“ vysvetlila pre Ústav pamäti národa. Deti jej hovorili mama a ona ich skutočne vnímala ako vlastné. Ona sa v tom čase vďaka listu dozvedela, že už nikdy neuvidí svoju vlastnú mamu.

Čížkovce.
Čížkovice. Foto: archív Kanonisiek Notre Dame

Nechcela spraviť dieru do sveta, iba pomôcť

V ústave vydržala dvadsaťštyri rokov. Rozhodujúcim okamihom pre podanie výpovede boli pre rehoľníčky zámery vedenia podporovať u zverencov sexuálny život. „Povedali, že tie deti sú ukrátené o veľké citové zážitky, tak chceli zaviesť párenie detí. Tak sme povedali – koniec. To si robte sami, ale my v tom spolupracovať nebudeme. Dali sme výpoveď,“ spomínala na rok 1985, kedy odišla pracovať do charitného domu v Rubáni, kde pôsobila až do roku 1993, keď sa vrátila do svojho materského kláštora.

„Čo Pán Boh dal, to mu vraciam. Ja som vôbec nemyslela, že by som nejakú dieru spravila do sveta. Otec to veľmi ťažko znášal. Môj otec mi to hádam do smrti neodpustil, že som sa stala sestrou. Ale ja som bola veľmi šťastná v reholi, a nikdy by som s nikým nemenila. A to čo mi Pán Boh dal, tie dary, tie som využila,“ priznala pre Pamäť národa. „Každú nedeľu som hrala štyri omše, večer ešte požehnanie. Hrala som u detí na gitare, na harmonike, na klavíri, na organ. Mala som radostný život, mne nič nechýbalo. Ja som bol tak skromne vychovaná doma. Tak som nemala žiadne požiadavky. Bola som spokojná s tým ako mi to Pán Boh každý deň poslal,“ dodala vďačne na záver.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…