Dobré noviny
Blanka zo Zemplína zachránila aj Mášenku, teliatko bez očí. Zvykla si, že ju nazývajú pomätenou
Andrea Petrovčinová
Andrea Petrovčinová

Blanka zo Zemplína zachránila aj Mášenku, teliatko bez očí. Zvykla si, že ju nazývajú pomätenou

Zemplín je kraj opradený bájnymi príbehmi. A Zemplínska Široká – obec obkolesená legendami, podľa ktorých patria poľnohospodárske zvieratá iba na tanier.

Fungujú iba vďaka zbierkam, pri ktorých im občas pomôžu známejšie mená influencerov, ako napríklad Natália Pažická. Všetky financie sú potom použité na starostlivosť o zvieratá, lieky, injekcie, vybavenie. To, čo sa neminie, sa venuje na ďalšiu rekonštrukciu okolo azylovej farmy. Blanka poukazuje na nevyhnutnú súčasť tejto práce, ktorá by bez sociálnych sietí asi ani neprežila.

Foto: Andrea Petrovčinová

„Nemáme ani len právo žiadať štát o nejaké financie. Fungujeme teda ako všetky útulky iba cez zbierky. Osobne som do tejto práce vložila absolútne všetko – svoj čas, energiu, peniaze. Ak by mi otec nepomohol s odkúpením družstva, dnes azylovej farmy, nič z tohto by sa dnes nedialo. Som veľmi vďačná, no zároveň je veľmi smutné dívať sa na to, koľko neprajnosti a ďalších negatívnych reakcií dostávame na to, že chceme niektoré živé tvory dostať z hrozných podmienok, bolesti a často aj stavu krátko pred smrťou. Vytráca sa z toho akákoľvek ľudskosť.

Vo veľkochove nie je čas na hendikepy

Zvieratá na farmu prichádzajú väčšinou nechcené z okolitých osád, alebo z veľkochovov, ak ich niekto nahlási. Väčšinou sú to psy vyhodené z domu alebo v zlých podmienkach, no často aj poľnohospodárske zvieratá. Príkladom sú dve teliatka: taká Mášenka sa narodila bez očí – o slepé teľa sa vo veľkej hale plnej kráv asi ťažko bude niekto starať. Ako Blanka hovorí, akékoľvek defekty sú iba na príťaž a eventuálne skôr či neskôr uhynú v bolestiach alebo skončia v kafilérii.

Foto: Andrea Petrovčinová

„Kravy sú vo veľkochove neustále pripúšťané – tento nabitý reprodukčný cyklus vedie k mnohým defektom, na ktoré zamestnanci nemajú čas. V halách na mäso neexistuje jednotlivý prístup, iba profit. Mášenku nám dohodila jedna pani, aby neuhynula. Býčka Angela nám sprostredkovala jedna slečna zo Záhoria – videla ho pomaly umierať niekde na záhrade. Vlastnil ho nejaký Egypťan, ktorý ho plánoval predať ako bio mäso. Býček bol uzimený, podvyživený a nevedel sa postaviť na zadné.

Foto: Andrea Petrovčinová

„Povedať pravdu nie je hanba – osobne sa veľmi hnevám na legislatívne úkony a pravidlá, ktoré nám sťažujú prácu a vychádzajú v ústrety práve otrockému správaniu. Neexistuje orgán pre kontrolu akejsi sociálnej služby pre zvieratá, ktorá by mohla zhodnotiť utrpenie, bolesť a zotročovanie. Angelovi sme dlhé týždne podávali liečbu, kým sa vôbec dokázal sám postaviť. Dnes behá.

„Prirodzene ma teší, ak nejaké zviera neskončí svoju púť na bitúnku alebo vo veľkých bolestiach niekde v hale. Vidím ich žiť, behať, v pokoji sa pásť, dívať sa na nás.“ Blanka Vinceová

Vegánske tábory pre deti

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…