Ako zo sci-fi filmov. Mladí východniari urobili prevrat v hologramoch, ktoré môže používať každý
Ona je špecialistka na robotiku a umelú inteligenciu, jeho doménou je zas počítačové videnie. A tak Mária Virčíková a Matúš Kirchmayer spojili sily, aby vo svete prerazili s hologramami.
Kým doteraz sa dali hologramy spraviť len v štúdiu v obklopení snímacích senzorov, aby človeka zoskenovali z každého uhla, východniari zašli oveľa ďalej. Ako je uvedené v časopise Index, na ich hologram stačí kamera v mobile alebo notebooku.
Hologram pre šéfa Tour de France
„Prednou kamerou sa snímate a môžete poslať holografickú správu do iných zariadení alebo sa s niekým ako hologram rozprávať naživo online. Na monitore vidíte toho, s kým voláte v 3D. Ak si nasadíte okuliare na rozšírenú realitu, získate intenzívnejší zážitok, pretože v 3D uvidíte celé svoje okolie. Ak máte napríklad poradu s kolegami a vidíte ich okolo stola, ich prítomnosť je tak reálnejšia,“ priblížila Mária v rozhovore pre Index, ktorej firma spolupracuje s európskymi telekomunikačnými operátormi.
Robia na vývoji hologramov, aby boli úplne dokonalé, no pritom pre užívateľa jednoduché na ich vytvorenie.
Košičania zatiaľ spolupracujú najmä s firmami, nezameriavajú sa na bežných užívateľov.
„Prvými zákazníkmi sú HR špecialisti, ktorí hologramy používajú na školenia alebo na to, aby nováčikom vo firme predstavili tím a podnikovú kultúru. Snažíme sa technológiu škálovať podľa sektorov, ktoré potrebujú špecifické funkcionality. V súčasnosti sa okuliare na virtuálnu realitu využívajú na videohry alebo vo vzdelávaní, ale ľudia sa s nimi neprechádzajú bežne po ulici,“ uviedla Mária, ktorá minulý rok spolu so svojimi kolegami vytvorili hologram šéfa Tour de France. Vďaka tomu sa tak fanúšikom prihováral počas cyklistických pretekov.
Robia pre nich aj cudzinci
Článok pokračuje na ďalšej strane: