Ako zo sci-fi filmov. Mladí východniari urobili prevrat v hologramoch, ktoré môže používať každý
Ona je špecialistka na robotiku a umelú inteligenciu, jeho doménou je zas počítačové videnie. A tak Mária Virčíková a Matúš Kirchmayer spojili sily, aby vo svete prerazili s hologramami.
Spoločnosť týchto dvoch inovatívnych Košičanov zamestnáva v metropole východu 20 ľudí. No okrem toho majú spolupracovníkov aj v ďalších kútoch sveta. A to napríklad v kanadskom Montreale, vo francúzskom Paríži a jedna skúsená programátorka sídli v Bulharsku.
„Spolupracujeme tiež s univerzitami. S jednou fínskou univerzitou vyvíjame špeciálnu rukavicu, vďaka ktorej by si ľudia mohli vo virtuálnej realite podať ruky,“ povedala Mária Virčíková, ktorej sa darí získavať investície nielen od telekomunikačných operátorov, ale aj granty z Európskej komisie.
Inšpirácia z USA
Začiatky podnikania Márie a Matúša sa však zameriavali na iný segment, neboli to hologramy. Išlo o softvér na tvorbu 3D modelov. „Softvér dokázal z obyčajnej fotky spraviť 3D model. A to do takých detailov, že oň prejavili záujem niektoré kozmetické firmy. Jednou z nich bola francúzska firma L'Oréal, vďaka ktorej sme sa dostali v Paríži do startupového programu. Naše riešenie využívali na vizualizáciu zákazníkov z fotky. Vďaka nášmu 3D modelu mohli lepšie cieliť konkrétny produkt, napríklad krém alebo líčidlá. Vo vývoji produktu sme nepokračovali, ale myšlienka 3D ostala,“ objasnila podnikateľka.
Hoci spolu s kolegom mali biznis dobre našliapnutý, nakoniec zameranie firmy zmenili. Nechali sa inšpirovať v americkom San Franciscu. Stalo sa tak na prednáške šéfa spoločnosti Zoom Erica Yuana. „Povedal, že všetky technologické výzvy budú stáť na snahe prepájať ľudí medzi sebou. Z videa sme spravili 3D sekvenciu a vytvorili holografickú komunikáciu v reálnom čase,“ spomenula si v rozhovore pre Index na rok 2017.
Mladá Slovenka dokonca svojou šikovnosťou zaujala v zahraničí natoľko, že ju už viackrát ocenili.