Lekárka Katarína Kusendová: Pacient, ktorému praskla brušná cieva, potreboval krv. Dnes je z neho darca
Toľko ľudskej solidarity pohromade na inom mieste hádam ani nenájdete.
Uvedomili ste si niekedy, že každá jedna kvapka krvi potrebná pri liečbe pacientov a záchrane ich životov pochádza od bezplatných darcov? Sú to stovky statočných mužov a žien, ktoré chcú robiť niečo prospešné pre ľudí. Denne prichádzajú aj do dvanástich odberových centier Národnej transfúznej služby SR. S vedúcou lekárkou tamojšieho odberného centra Katarínou Kusendovou sa pre DOBRÉ NOVINY zhovárala Elena Slováková.
Je to úžasné, že krv potrebnú v zdravotníctve poskytujú iba dobrovoľní darcovia bez nároku na odmenu. Máme k dispozícii aj konkrétne údaje, koľko takýchto, väčšinou neznámych, hrdinov je medzi nami?
Podľa našich štatistík pripadne na každých 1000 obyvateľov Slovenska 24 darcov krvi. Ročne sa u nás urobí okolo 160-tisíc odberov od viac ako 87-tisíc darcov. Pritom z každého odberu celej krvi získavame 450 mililitrov.
Ak by ste chceli mať konkrétnejšiu predstavu priamo z našej ružinovskej NTS, ideálne je, keď k nám denne príde minimálne 75 darcov celej krvi a 10 darcov krvnej plazmy. To je stav, o ktorý sa usilujeme, aby sme zabezpečili plnenie plánu, a teda dostatok krvi. Odbery ostatných krvných zložiek ako krvné doštičky, červené krvinky, biele krvinky, robíme podľa konkrétnych objednávok.
Akí sme darcovia v porovnaní s inými krajinami?
V Európe sú absolútnymi rekordérmi Gréci. Na každých 1000 obyvateľov majú až 48 darcov krvi, v Maďarsku je to 39 darcov a, naopak, na chvoste sú Bulharsko a Írsko. Slovensko je niekde v strede rebríčka.
Sú ľudia, ktorí krv nedarujú, ale ju dávajú pre peniaze?
Nie, na Slovensku tak ako v celej Európskej únii funguje výlučne bezplatné darcovstvo. A všetky krajiny sa usilujú mať toľko darcov, že sú, čo sa týka zásob krvi, sebestačné.
Ako sa človek môže stať darcom krvi?
Je to veľmi individuálne a motivácií je veľa. Sú ľudia, ktorí majú napríklad rodinnú tradíciu, krv chodili darovať rodičia a chodia aj ich deti. Niekoho k nám dovedie choroba blízkeho či príbuzného, mladé páry možno presvedčí kampaň Valentínska kvapka krvi a prvodarcov zasa Študentská kvapka krvi.
Vieme aj o skupinách pravidelných darcov, ktoré sú spojené pracovne alebo cez nejaké hobby, takže sa navzájom inšpirujú. Objednávajú sa u nás napríklad partie motorkárov, policajtov, vysokoškolákov. Pekný zvyk majú niektoré stredné školy, ktoré pravidelne organizujú akciu medzi maturantmi a niektorí z nich potom v darcovstve ďalej pokračujú.
Motorkári väčšinou všade priťahujú pozornosť, spôsobujú rozruch aj v Národnej transfúznej službe?
Nenazvala by som to rozruchom, pravidlá a podmienky sú tu pre všetkých darcov rovnaké. Ale určite vždy vieme, že sú u nás už podľa zložených prilieb, a keď po odbere sedia v bufete, tak niektorí na stôl vyložia maketu motorky a je jasné, o koho ide.
Prichádzajú k vám bývalí pacienti, ktorým darovaná krv pomohla vrátiť zdravie alebo zachrániť život?
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: