Psychológovia sú manželmi 35 rokov. Aj oni sa hádajú, ale počas hádky dodržiavajú zlaté pravidlo
Vo výskume prišlo na to, že „emocionálne záplavy“ prežívajú v hádke oveľa rýchlejšie muži.
Gottmanovci pre NEWS24 uviedli, že keď zažívajú počas hádky „emocionálne záplavy“, povedia si to. „Dáme si vedieť, že sa cítime preťažení a potrebujeme čas len pre seba. To znamená, že ideme do samostatných miestností a robíme činnosti, ktoré nás na chvíľu rozptýlia a upokoja,“ vysvetlili manželia, ktorí zvyknú z hádky na chvíľu odísť a aj pol hodinu sa venujú inej činnosti. Jeden medituje, druhý si číta knihu, cvičí alebo hrá hry. Dôvod je jednoduchý.
Telo si počas stavu ohrozenia vyberá medzi dvoma možnosťami – útok alebo útek. „Ak ste zaplavení, vaša schopnosť spracovať informácie sa zníži. Je ťažšie venovať pozornosť tomu, čo hovorí váš partner a vaša schopnosť riešiť problémy zmizne. Keď sme zaplavení, nemôžeme byť dobrým poslucháčom. Empatia letí z okna, spolu s naším humorom a porozumením. Riešenie problému je veľmi nepravdepodobné a pokračujúca konverzácia pravdepodobne zhorší situáciu a povedie len k ďalšiemu zraneniu,“ vysvetlil John Gottman, podľa ktorého útok nikdy nie je dobrou voľbou.
Ako to povedať?
Ak sa počas hádky cítime byť zahltený emóciami, mali by sme svojmu partnerovi povedať, že potrebujeme od diskusie prestávku. Gottmanovci odporúčajú frázy „poďme si oddýchnuť“, „cítim sa zahltený“ alebo „nechajme to na inokedy, keď budeme pokojnejší“.
Gottmanovci upozorňujú, že pauza od hádky môže byť pre každého iná. Na zvrátenie fyziologických príznakov emocionálneho preťaženia niekomu stačí pol hodina, ale niekto nebude schopný konverzovať ani po hodine a inému to môže trvať aj dni. Debatu by však páry podľa nich nemali odkladať do nekonečna. Do debaty by sa partneri mali vrátiť, keď toho druhého nevnímajú ako hrozbu, ale ako milujúceho partnera, s ktorým daný problém prekonajú.
Keď sa partneri upokoja, mali by sa vrátiť do jednej miestnosti a pokračovať v konverzácii. Mali by podľa Gottmanovcov pamätať na to, že konečným cieľom nie je mať posledné slovo alebo hádku vyhrať, ale spoločne pracovať na svojich výzvach.