Dobré noviny
Pripomíname si výročie zabudnutého holokaustu. Pre farbu pleti v ňom umierali tí najslabší
Simona Gálová
Simona Gálová

Pripomíname si výročie zabudnutého holokaustu. Pre farbu pleti v ňom umierali tí najslabší

2. augusta si svet pripomína rómske obete holokaustu.
2. augusta si svet pripomína rómske obete holokaustu. — Foto: US Holocaust Memorial Museum

Nacisti vyhladzovali takmer všetky rasy, ktoré im nevyhovovali. Rómsky holokaust bol dlhé roky v tieni záujmu, hoci bol nemenej strašný ako ten židovský.

Najdôležitejším pracovným útvarom bol podľa historka Antona Lišku tábor v Hanušovciach nad Topľou. Bol „nápomocný“ pri dostavbe strategického železničného uzla na východe republiky. Dokladuje to aj fakt, že ho navštívil aj vtedajší minister vnútra Alexander Mach, ktorý pri návšteve povedal: „Východoslovenské obce budú po Židoch postupne oslobodené aj od cigánskeho etnika.“ V pracovných táboroch bola nedostatočná hygiena, nízka úroveň zdravotnej starostlivosti a väzni boli často fyzicky trestaní. Aj kvôli tomu dochádzalo k mnohým úmrtiam.

Nezabúdajme - Ma bisteras

K najväčšiemu vraždeniu slovenských Rómov došlo po potlačení povstania. Nemeckí vojaci likvidovali rómske osady beštiálnym spôsobom. Podľa Post Bellum v Kremničke nemeckí vojaci a slovenské Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy koncom roka 1944 a začiatkom roka 1945 zavraždili 747 ľudí, z nich najmenej 109 obetí malo rómsky pôvod.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 𝗦𝗟𝗢𝗩𝗔𝗞𝗜𝗔𝗡𝗔 |Kultúrne dedičstvo (@slovakiana.sk)

 

Mnoho Rómov bolo zavraždených aj v obciach Kvetnica pri Poprade, Tisovec, Čierny Balog, Dolný Turček, Zvolen, Nemecká, Žiar nad Hronom, Brezno, Pohorelá, Lopej, Motyčky, Hriňová a ďalších.

Nesmieme na to zabudnúť

Ako pripomína prezidentka Zuzana Čaputová, nesmieme zabudnúť na túto tragickú udalosť, ani na prenasledovanie Rómov v celej Európe. „Stála za ním ľudská krutosť, nenávisť a ideológia, ktorá vylučuje a snaží sa vymazávať celé skupiny obyvateľstva. V dejinách ľudstva nenájdeme smutnejšie kapitoly, než obdobia, keď sa dostal k slovu tento zvrátený imperatív. Žiaľ, nepochovala ho minulosť, nezničila ho porážka nacizmu, ani pád komunistickej totality. Nenávisť zameranú na celé komunity sa dosiaľ nepodarilo zmazať z duše človeka,“ napísala.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/zcaputova/posts/pfbid0HswKXXmpn53jz5ezS9qpeSvEwobyQPnFHbz34jUbWyUArTvdZjn7jU5We7c7xJ3jl

Prezidentka pripomína, že vyhnúť sa opakovaniu tragických okamihov našej histórie môžeme len vtedy, ak sa budeme držať hodnôt demokracie a ľudských práv, ktoré sú základom našej spoločenskej dohody. „A rovnako aj kultivovaním slušnosti, ľudskosti a vedomia, že nik sa nemôže stať obeťou hnevu, vylučovania či násilia len preto, že je taký, aký je – pre farbu pleti, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, príslušnosť k národnosti alebo sociálnej skupine. Všetci spolu žijeme v jednom svete,“ uzavrela.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…