Dobré noviny
Operoval 11 hodín, aby ich zachránil. Profesor Siman u nás ako prvý úspešne oddelil siamské dvojičky
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Operoval 11 hodín, aby ich zachránil. Profesor Siman u nás ako prvý úspešne oddelil siamské dvojičky

— Foto: TASR/Štefan Puškáš, Vladimír Benko

Uplynulo 90 rokov od narodenia významného slovenského chirurga.

„Od prvých dní po narodení, aj keď ešte boli spojené, sa správali odlišne, podľa vlastnej nálady," spomínala ich mama Melita niekoľko mesiacov po operácii. Za najťažšie z krušných dní považovala práve obdobie operačných zákrokov. „Počas vyše hodinového rozhovoru mi pán profesor vysvetlil všetky podrobnosti týkajúce sa operácie, možné riziká i následky,“ uviedla. Pridal sa aj jej manžel Ladislav: „Urobil pre naše deti to najlepšie, čo mohol spraviť a zrejme nikdy mu to dostatočne neodplatíme,“ dodáva Ladislav Tóth.

Jaroslav Siman s dvojičkami Tóthovými.
Jaroslav Siman s dvojičkami Tóthovými. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Obaja zhodne tvrdia, že pri rozhodovaní sa o oddeľujúcej operácii svojich dcér ani na chvíľu nezaváhali. Boli si vedomí toho, že v inom prípade by ich ináč zdravé deti postihol krutý osud, ktorý si nechcú ani pripustiť. „Jediným zdravotným handicapom pre dievčatká sú somatické obmedzenia súvisiace s vylučovaním, ale musia sa s tým naučiť žiť,“ priznala mama.

Oslavujú dvakrát

Ako pred piatimi rokmi informovala Pluska, Andrea a Lucia oslavujú narodeniny dvakrát v roku - v deň narodenia a na výročie operačného zákroku. A hoci bolo oddelenie úspešné, zanechalo im doživotné zdravotné problémy. Trvalá stopa sa týka predovšetkým hrubého čreva, ktoré mali zrastené, a tak dvojčatám museli urobiť vývody z čriev.

Prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá na našom území, Lucka a Andrejka Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky, takto 21. januára 2001 oslávili svoje prvé narodeniny.
Prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá na našom území, Lucka a Andrejka Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky, takto 21. januára 2001 oslávili svoje prvé narodeniny. Foto: TASR/S. Písecký

S tým všetkým sa však dievčatá naučili žiť a ako vraví mama, vedia si dávať aj pozor. V roku 2003 bol v Rožňave pápež Ján Pavol II., ktorý dal obom malým dámam aj požehnanie. „To bol obrovský a nezabudnuteľný zážitok,“ dodala matka.

Múdry a láskavý človek

Jaroslav Siman sa narodil 12. októbra 1933 vo Valaskej. V roku 1953 vyštudoval gymnázium v Brezne. Promoval v roku 1960 na Lekárskej fakulte (LF) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Po ukončení štúdií pracoval na Anatomickom ústave LF UK (1960 - 1962) a v rokoch 1962 - 1974 na Klinike detskej chirurgie ako odborný asistent. V roku 1965 dokončil 1. stupeň atestácie v odbore detská chirurgia a II. stupeň v roku 1980 v odbore chirurgia. V roku 1983 obhájil kandidátsku prácu a získal titul CSc. Habilitovaný za docenta chirurgie bol v roku 1988.

Jaroslav Siman informuje zástupcov médii o priebehu úspešnej operácie siamskych dvojčiat z Rožňavy na tlačovej besede v Bratislave 30. marca 2000.
Jaroslav Siman informuje zástupcov médii o priebehu úspešnej operácie siamskych dvojčiat z Rožňavy na tlačovej besede v Bratislave 30. marca 2000. Foto: TASR/Vladimír Benko

V Ústave kardiovaskulárnych chorôb v Bratislave pôsobil do roku 1991, kedy spoluzakladal Detské kardiochirurgické centrum Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Za profesora ho vymenovali v roku 1997. Životná ambícia profesora Simana etablovať na Slovensku kardiochirurgiu vrodených chýb sa naplnila v roku 1998, keď sa stal prednostom Kliniky detskej chirurgie.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…