Heroický výkon na úvod šampionátu! Slovenskí futbalisti po urputnom boji porazili favorizované Belgicko
Pavol Hirka, TASR

Radosť slovenských futbalistov po góle Ivana Schranza / Slovenskí fanúšikovia.
Radosť slovenských futbalistov po góle Ivana Schranza / Slovenskí fanúšikovia. — Foto: TASR

Slováci majú za sebou prvý duel na ME vo futbale.

Slovenskí reprezentanti v prvom zápase E-skupiny na Majstrovstvách Európy vo futbale porazili favorizované Belgicko 1:0. Vo Frankfurte skóroval ako jediný v siedmej minúte krídelník Ivan Schranz. Slovákov dvakrát zachránil pred inkasovaným gólom systém VAR, ktorý odhalil v prvom polčase ofsajd Romelua Lukakua a v závere aj ruku Louisa Opendu. Mužstvo trénera Francesca Calzonu sa najbližšie stretne v piatok o 15.00 h v Düsseldorfe s Ukrajinou.

VAR pomohol dvakrát

Slováci previedli takticky výborný prvý polčas. V úvode síce pustili do šancí belgického kanoniera Lukakua, no ten skórovať nedokázal. Na opačnej strane ťažil slovenský výber z aktívneho napádania a vysokého postavenia v siedmej minúte. Rozohrávku pokazil Orel Mangala a po efektnej pätičke Ivana Schranza sa dostal k strele Juraj Kucka, ktorého pokus vyrazil Koen Casteels priamo pred Schranza a ten poslal Slovensko do vedenia. Po zmene strán sa radovali Belgičania z vyrovnania, no Lukaku sa ocitol v tesnom ofsajde. Fantastický zákrok previedol v 62. minúte Dávid Hancko, ktorý vykopol istý gól z bránkovej čiary.

Systém VAR prial Slovákom aj v 86. minúte, keď odhalil hru rukou od Opendu a Lukukovi odobral druhý presný zásah v stretnutí. Slováci zaznamenali víťazný vstup do veľkého turnaja druhýkrát v histórii. Trojbodovým ziskom začali aj predošlý kontinentálny šampionát, keď na úvod zdolali Poľsko (2:1). V roku 2016 vo Francúzsku prehrali 1:2 s Walesom. Na svetovom šampionáte v JAR sa v prvom zápase zrodila remíza 1:1 s Novým Zélandom.

E-skupina, 1. kolo:

Belgicko - Slovensko 0:1 (0:1)

Gól: 7. Schranz. ŽK: Mangala, Tielemans, Lukebakio - Schranz. Rozhodovali: Meler - Eyisoy, Ersoy (všetci Turecko).

Belgicko: Casteels - Castagne, Debast, Faes, Carrasco (84. Lukebakio) - Onana, Mangala (58. Bakayoko) - Trossard (74. Tielemans), De Bruyne, Doku (84. Openda) - Lukaku

Slovensko: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda (90.+4 Obert) - Schranz (81. Ďuriš), Boženík (70. Strelec), Haraslín (70. Suslov)

Slováci nedokázali už v tretej minúte prerušiť unikajúceho Dokuho, ktorý našiel spätnou prihrávkou De Bruyneho a do priameho ohrozenia Dúbravku sa dostal Lukaku. Belgický kanonier však z blízka trafil iba dobre postaveného Dúbravku. Dieru v slovenskej defenzíve chcel v šiestej minúte využiť opäť Lukaku, ktorý dostal loptu za obranu, obhodil si Dúbravku, no Slováci ustáli situáciu bez inkasovaného gólu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.