Heroický výkon na úvod šampionátu! Slovenskí futbalisti po urputnom boji porazili favorizované Belgicko
Pavol Hirka, TASR

Radosť slovenských futbalistov po góle Ivana Schranza / Slovenskí fanúšikovia.
Radosť slovenských futbalistov po góle Ivana Schranza / Slovenskí fanúšikovia. — Foto: TASR

Slováci majú za sebou prvý duel na ME vo futbale.

Vzápätí slovenský tím vysunul svoje postavenie postavenie, po chybe Mangalu sa dostal k lopte v šestnástke Schranz, pätičkou priťukol Kuckovi, ktorého strelu Casteels vyrazil priamo pred Schranza a ten poslal Slovensko do vedenia - 1:0. Vyrovnanie mal na kopačke Trossard, ktorý si za šestnástkou prebral loptu po zaváhaní Dúbravku, no mieril nad bránu.

Hancko zachraňoval

Slováci mohli zvýšiť na rozdiel dvoch gólov v 40. minúte, keď poslal Kucka skvelý center na Haraslína, ktorého volej zneškodnil Casteels. Na opačnej strane sa opäť pripomenul nebezpečný Lukaku, ktorý sa vyhol ofsajdu, no pred Dúbravkom si loptu predkopol ďaleko. Na druhý polčas si belgickí krídelníci vymenili strany, naľavo sa presunul Doku, jeho miesto zasa prebral Trossard.

Slovenský futbalista Stanislav Lobotka (vľavo) a kapitán Belgicka Kevin De Bruyne. Foto: TASR/Martin Baumann

Dobrou správou pre Slovákov bolo, že Hanckove problémy s kolenom zo záveru prvého polčasu si nevynútili jeho striedanie. Belgičania zvýšili aktivitu a v 56. minúte udreli z rohového kopu, no gólovú radosť prekazil Lukakuovi ofsajdový verdikt VAR-u. Historicky najlepší strelec Belgicka sa dostával do zakončení aj naďalej, v 62. minúte slabšou pravačkou poslal do bočnej siete.

O minútu neskôr predviedol fantastický zákrok na bránkovej čiare Hancko, ktorý zachránil už istý gól z kopačky Bakayoka. Belgičania v závere poslali do hry ďalšie posily ofenzívy a ich tlak sa stupňoval. Vyústil do streleného gólu, ktorý zaznamenal opäť Lukaku, no už Vavro signalizoval hru rukou od Opendu. Do hry vstúpil VAR a pomohol Slovákom aj druhýkrát, keďže rozhodca Meler odvolal aj druhý presný zásah Lukakua.

Hlasy aktérov (zdroj: TV Markíza):

Ivan Schranz, autor víťazného gólu SR: „Podali sme výborný a disciplinovaný výkon. Plnili sme pokyny, ktoré nám dal tréner. Išli šťastiu naproti a to je veľmi dôležité. Je to zaslúžená výhra proti top súperovi a to sa cení. Je to jeden zo životných gólov, no víťazstvo je o to krajšie. Bolo cítiť našich fanúšikov, patrí im veľká vďaka a verím, že sme si ich naklonili na svoju stranu.“