Dobré noviny
Nečakajte a nenechajte sa odbiť, radia Mira s Petrom, ktorí dlho hľadali pomoc pre syna s ťažkou poruchou sluchu
Andrea Fedorovičová
Andrea Fedorovičová

Nečakajte a nenechajte sa odbiť, radia Mira s Petrom, ktorí dlho hľadali pomoc pre syna s ťažkou poruchou sluchu

— Foto: Werdza photography

Na to, aby mohli posunúť pomoc do ďalšieho levelu, budú však potrebovať vašu podporu.

Z vyšetrenia z Brna sa napokon presunuli na pracovisko na Kramáre, kde malému Peťkovi foniatrička okamžite objednala načúvacie prístroje. „Dodnes jej veľmi ďakujem, že ich Peťko mal už v 5 a pol mesiaci,“ podotýka Mira. Proces diagnostiky a úpravy Peťkovho sluchu tak pokročil o kúsok ďalej.

Pol roka treba čakať

V tejto fáze sa približne pol roka čaká, do akej miery dokážu načúvacie prístroje pacientovi sluch kompenzovať a ako na ne zareaguje. Načúvacie prístroje totiž neriešia problém zakaždým, iba zosilňujú zvuk, ktorý prichádza pacientovi do ucha. Dieťaťu, ktoré má iný problém so sluchom, nemusia pomôcť a zostáva naďalej nepočujúce.

„Keby sme zostali na pôvodnom pracovisku, Peťko by načuváky dostal možno v 8 mesiacoch, čakali by sme ďalšieho pol roka a reálne by začal počuť ako dvojročný,“ predpokladá Mira. 

Dôležitá je včasná intervencia

Do troch mesiacov by malo dieťa s podozrením na poruchu sluchu pri novorodeneckom skríningu absolvovať objektívne vyšetrenie, do šiestich mesiacov by malo dostať načúvacie zariadenia a pokiaľ nepomôžu, pol roka od ich nasadenia má pacient nárok na preplatenie kochleárnej implantácie od zdravotnej poisťovne.

 

Než Peťko dovŕšil jeden rok, bol opakovane na audiometrii a vzhľadom na zlé výsledky ho odporučili na kochleárnu implantáciu na obe uši. Tú napokon vďaka neutíchajúcej aktivite a starostlivosti rodičov, ale i lekárov a skvelej surdopedičky absolvoval relatívne skoro, v 13 a pol mesiaci a zákrok mu, našťastie, pomohol. Od tej chvíle reaguje na zvuky veľmi dobre.

„Nenechajte sa odradiť a nezostávajte uzatvorení vo svojej bubline.“ Mira Zemanová

 

Kochleárne implantáty má Peťko na oboch uškách.
Kochleárne implantáty má Peťko na oboch uškách. Foto: Werdza photography

„Každému, kto to potrebuje, kochleárnu implantáciu vrelo odporúčam,“ konštatuje dnes Mira, podľa ktorej je však rovnako dôležitá aj priebežná sluchová výchova a logopédia. „Neviem si predstaviť, že pri tom, aký malý je, živé striebro, by ešte vôbec nepočul alebo počul len trochu. Neviem si predstaviť, aký komunikačný kanál by sme s ním nakoniec mali. Lebo on tým, že nebol ani na očný kontakt, nevnímal moc ani posunky, hoci s ním posunkujeme od pol roka veku. Zakaždým som ho musela odchytiť a otočiť a vyslovene mu do tváre ukazovať, čo chcem,“ približuje mladá Bratislavčanka, ktorá všetkým v podobnej situácii radí jedno: „Netreba čakať a netreba sa nechať odbiť. Keď jedno pracovisko nechce, nevie, má výhovorky, stále je možné navštíviť druhé a stále je možné ísť aj do Čiech. Nenechajte sa odradiť a nezostávajte uzatvorení vo svojej bubline,“ odkazuje rodičom detí s poruchou sluchu.

Mohla za to genetika

Za Peťkov hendikep mohla nakoniec genetika. „Z testov nám napokon vyšlo, že sme, žiaľ, obidvaja nositeľmi patogénu konexín 26. Zdravé dieťa má vo vnútornom slimáčiku (kochlei) vlásočnice, ktoré prenášajú zvukový signál. Tento patogén, potvora, však tieto vlásočnice likviduje, takže v Peťkových uškách vlastne nemá čo ten signál prenášať,“ približuje Mira. Dnes však Peťko počuje veľmi dobre, na poslednej audiometrii mu namerali dokonca 10 až 15 decibelov. „Počuje asi aj lepšie ako ja,“ smeje sa mamička, ktorej malý chlapček, aby toho nebolo málo, je popri poruche sluchu tiež v diagnostike na ľahkú formu autizmu.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…