Dobré noviny
Edita bola v prvom transporte do Osvienčimu: Neviem, prečo ľudia nechápu, že vo vojne niet víťaza
Post Bellum
Post Bellum

Edita bola v prvom transporte do Osvienčimu: Neviem, prečo ľudia nechápu, že vo vojne niet víťaza

Edita Grosman s manželom / Vchod do koncentračného tábora Osvienčim s neslávne slávnym nápisom Arbeit macht frei.
Edita Grosman s manželom / Vchod do koncentračného tábora Osvienčim s neslávne slávnym nápisom Arbeit macht frei. — Foto: Archív Post Bellum, TASR/AP

Edita Grosman bola dievčaťom z prvého transportu žien a dievčat, ktorý bol vypravený zo železničnej stanice v Poprade. Prečítajte si jej životný príbeh.

Krátko nato bola kniha stiahnutá z trhu a zvyšný nepredaný náklad zlikvidovali. Onedlho - v roku 1969 - vyšla v Izraeli (hebrejsky), o rok neskôr v New Yorku (anglicky), v roku 1972 ju vydal INDEX - Spoločnosť pre československú literatúru v zahraničí v Kolíne (česky). Sám autor o Neveste povedal: „Zo všetkého, čo som kedy napísal, mám najradšej Nevestu, aj keď sa o nej ani zďaleka nehovorilo a nenapísalo toľko, ako o Obchode na korze.“

Na snímke obálka knihy, ktorej súčasťou je aj poviedka Nevesta inšpirovaná Editiným životným príbehom.
Na snímke obálka knihy, ktorej súčasťou je aj poviedka Nevesta inšpirovaná Editiným životným príbehom. Foto: Archív Post Bellum

Na život s Ladislavom spomínala jeho manželka vo veľmi dobrej nálade. Podľa nej rozumel jej duši, ale nebol veľmi praktický človek. V pamäti sa jej napríklad vynára príhoda, ako domov priviedol návštevu a oznámil jej to len pár hodín dopredu. Ako návšteva im mal prísť jeden manželský pár a oni boli doma traja. Napriek tomu, že v ten deň stála v rade na mäso, mala len štyri kotlety. Nezostalo jej tak nič iné, než presvedčiť syna, aby pred návštevou povedal, že už jedol. Musela mu za to sľúbiť, že nabudúce mu dá dve kotlety. Podobných vtipných príhod s ním zažila veľa. Podľa jej slov mali veľmi šťastné manželstvo.

Dôležitý odkaz

Po vstupe okupačných vojsk do Československa sa rozhodli v septembri 1968 emigrovať. Najskôr žili vo Viedni a nevedeli sa rozhodnúť, kam ísť. Laco jej povedal: „Editka, ja už nechcem baliť kufre a myslím, že z Izraela nás nikto nevyhodí, poďme tam.“ Tu aj dožili spoločný život. Ladislav Grosman zomrel v roku 1981. Edita žila až do svojej smrti v kanadskom Toronte.

Na snímke Edita Grosman spolu s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom.
Na snímke Edita Grosman spolu s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom. Foto: Archív Post Bellum

Do smrti nerozumela rastúcemu rasizmu, antisemitizmu a extrémizmu. „Ja neviem, čo v tých ľuďoch je. Ja neviem, prečo sa nepoučili. Neviem, prečo nechápu, že neexistuje vo vojne víťaz.“ Nerozumie, ako mohli ľudia poslať svojich vlastných priateľov, susedov a známych na smrť.

Zároveň dodáva, ako ľudia, ktorí sa z vojny a z táborov už nikdy nevrátili, mohli slovenskému národu pomôcť: „Koľko mladých, detí odišlo zo Slovenska, ktorí keby vyrástli, by boli veľkí umelci a vyzdvihli ten národ do výšky? Alebo lekári, ktorí by vynašli lieky proti rakovine, alebo proti Alzheimeru? Slováci si vlastných lekárov a umelcov poslali do plynu. Svoju vlastnú budúcnosť, krásnu budúcnosť si poslali do plynu.

Pani Edita Grosman zomrela 31. júla 2020 v Toronte vo veku 96 rokov. Slovensko poslednýkrát navštívila tri roky pred smrťou.

Počúvajte príbehy pamätníkov aj na Spotify

Príbeh Edity Grosmanovej si môžete vypočuť spolu s ostatnými silnými príbehmi pamätníkov, v podcastoch od združenia Post Bellum. Kanál na Spotify nájdete tu, tu je prístup k podcastom priamo na stránke Post Bellum.

Časť 5 / 5

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…