Dobré noviny
Tepelný a slnečný úpal nie je to isté, líšia sa príznaky aj nebezpečenstvá. Odborník radí, čo treba robiť
Jana Rujáková
Jana Rujáková

Tepelný a slnečný úpal nie je to isté, líšia sa príznaky aj nebezpečenstvá. Odborník radí, čo treba robiť

— Foto: TASR - Jaroslav Novák, Roman Hanc

Vystavenie organizmu vysokým teplotám, nadmernému slnečnému žiareniu a nedostatku tekutín je kombináciou, ktorá môže spôsobiť prehriatie organizmu.

Ľudský organizmus má mechanizmy, ktorými dokáže zabezpečiť stálu teplotu tela v rozmedzí od 36,2 stupňa do 37 stupňov Celzia bez ohľadu na teplotu okolia a aj napriek tomu, že sám produkuje teplo ako dôsledok metabolických procesov.

Foto: TASR - Miroslav Košírer

Jedným z termoregulačných mechanizmov je potenie - ochladzovanie povrchu organizmu odparovaním vody cez pokožku, čo bráni prehriatiu. Keď sú však extrémne vysoké teploty a organizmus sa nedokáže potiť v dôsledku nedostatku tekutín, dochádza k jeho prehriatiu. Tento stav sa nazýva úpal a môže k nemu dôjsť nielen vonku na slnku, ale aj v uzavretom nevetranom priestore (miestnosť, dopravný prostriedok a podobne).

Pri tepelnom úpale sa teplo, ktoré organizmus produkuje, drží vnútri tela. Príznaky úpalu človek cíti takmer okamžite - ide o malátnosť, nevoľnosť, pocit slabosti alebo únavy. Príznakmi sú aj nepotenie sa, zrýchlený tep, zmenený krvný tlak, bolesti hlavy, svalové kŕče, mdloby, horúčka, v krajnom prípade bezvedomie.

Obdobnými príznakmi sa prejavuje aj slnečný úpal, ale príznaky nastúpia až s odstupom niekoľkých hodín potom, ako bol organizmus vystavený nadmernému slnečnému žiareniu. Prehriaty je celý organizmus, ale najmä mozog. To je hlavný rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom.

Slnečný úpal sa okrem bolesti hlavy, nevoľnosti, zvracania a suchej až spálenej pokožky prejavuje aj stuhnutím krku v oblasti šije a pliec, podobne ako pri zápale mozgových blán.

Prvá pomoc pri prehriatí

Človeka s úpalom treba dať do stabilizovanej polohy v chladnejšej miestnosti. Neodporúča sa miestnosť vychladená klimatizáciou na príliš nízku teplotu kvôli riziku ďalšieho teplotného šoku pre organizmus.

Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Vhodné je pomalé ochladzovanie organizmu sprchou alebo zabalením do vlhkej plachty. Účinné je aj prikladanie vlhkých studených obkladov na čelo, zápästia, slabiny a podpazušie.

Prehriaty človek potrebuje doplniť tekutiny, ale aj toto sa musí diať pomaly a postupne, po dúškoch. Príjem veľkého objemu tekutiny v krátkom čase môže vyvolať žalúdočnú nevoľnosť. V stave prehriatia sú okrem vody vhodné aj iontové nápoje, nápoje s elektrolitmi a pochutiny obsahujúce soľ, aby sa voda v organizme lepšie udržala. V prípade vážneho stavu, kedy pretrváva horúčka, zmätenosť a zrýchlené dýchanie, je nutné privolať lekársku pomoc.

Rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…